# Kan inte läsa inlägg från mobilen
Author: Magi-cat

Mobilversionen har fungerat hyfsat bra sedan i höstas. (utom ett tidigare påtalat fel då man inte kommer in på sajterna utan att ladda om flera gånger först.)

Sedan nu i eftermiddag kan jag inte komma in på Mina inlägg. När jag klickar på ett står det bara "Mer som kan intressera dig", men man kommer inte till själva inlägget.

Nokia, Windows, IE.

## Comment 1
Author: Magi-cat

Fortfarande samma problem. Ingen mer som märkt av det?

Fullversionen kan jag läsa inläggen på, men inte skriva. (då står det "Du har inte skrivit någonting") Men så har det varit sedan iFokus gjordes om.

## Comment 2
Author: [Borttaget]

Det problemet har jag inte stött på. Men jag gissar att jag gör det snart. Du och jag brukar stöta på samma problem med mobilversionen ;)

## Comment 3
Author: Magi-cat

#2 Det verkar så. 🙂 Hoppas du slipper det här ändå...det började igår eftermiddag....

## Comment 4
Author: Gunlog

Ifokus fungerar inte alls i min Nokia Lumia 920. Jag har skrivit om det i en tråd som du tidigare har skrivit, men inte fått något svar mer än att jag skulle byta webbläsare...  
  
Tråkigt...

## Comment 5
Author: Magi-cat

Jo, det har varit problem...

Det lustiga här är att jag plötsligt inte får upp inläggen. När det fungerat flera månader måste något ha hänt.

## Comment 6
Author: [Borttaget]

Känns som om mobil versionen i allmänhet bråkar just nu. För mig flöt den runt igår. Alltså jag kunde dra den långt till ena sidan vilket jag annars inte kant. Sen om jag tabbar ner så laddar sidan av sig själv till en "looks like we got a problem" sida. Det har den inte gjort förut. :)

## Comment 7
Author: Magi-cat

Fortfarande likadant.

## Comment 8
Author: Magi-cat

Sammalunda...."Det finns inga inlägg att visa."

Skulle vara kul att veta vad som hände när det gick att skriva förut men inte nu....

## Comment 9
Author: Niklas

#5: Kan det ha gjorts någon uppdatering av din webbläsare i samband med att det slutade fungera?

## Comment 10
Author: Magi-cat

#9 Inte vad jag vet...Men om något sådant gjordes automatiskt så....

## Comment 11
Author: Magi-cat

I fullversionen kan jag läsa, men inte skriva.

## Comment 12
Author: Niklas

#10: Jag vet inte hur det fungerar i Nokia, men just det att det plötsligt slutade fungera fick mig att tänka på det. I datorer brukar webbläsare uppdateras automatiskt nuförtiden. #11: Knepigt. Vi har ingen Nokiamobil så det är svårt för oss att testa själva.

## Comment 13
Author: Magi-cat

Ja, knepigt...Men tack i alla fall. Får se om det uppdaterar sig till det bättre sedan....:-)

## Comment 14
Author: Niklas

Om det berodde på en uppdatering av webbläsaren brukar det lösa sig i en senare version. Det har vi sett exempel på tidigare.

## Comment 15
Author: Magi-cat

Meddelar om den hittar rätt igen! 👍

## Comment 16
Author: Niklas

:-)

## Comment 17
Author: annia1

Det fel som Magi-Cat skriver i TS kom samtidigt som felet **[i denna tråd](http://support.ifokus.se/discussions/54cfe0938e0e746443001f63-konstig-mobilsida)**. Det felet verkade ha att göra med att reklamen laddades in fel på ifokus. Det felet verkar vara löst, som sagt verkar. För jag tror att det felet är det som orsakar det som står i TS om det nu finns kvar att det Magi-Cat inte kommer in på sina inlägg via länk.

När det gäller inlägg 8 så vet jag inte om Magi-Cat skrivit fel då det är ett annat problem och det är inte begränsat till nokia. Jag får det ofta om jag går in på ifokus via mobilversionen på datorn, mobilen (LG G2) och plattan (lenovo) och det felet har funnits sen i höstas och jag använder oftast chrome oavsett. Och det finns **[tråd om](http://support.ifokus.se/discussions/545334f1ce12c465db0002d6-ser-inte-sajter-fran-mobilen)** det sen förut där flera andra skrivit om samma.

## Comment 18
Author: Magi-cat

edit

## Comment 19
Author: annia1

Men det i TS är det också kvar.

## Comment 20
Author: Magi-cat

Ja, ursäkta att jag rör till det, det är kvar.

## Comment 21
Author: annia1

Ok då tror jag att ifokus får kika på hur reklamen laddas in när det gäller mobilen för jag tror att felet i den andra tråden är samma som orsakar det i TS att nåt hamnar ur synk.

## Comment 22
Author: Gunlog

...och jag kan numera skriva via mobilversionen, men jag kan inte via webben. Det här kunde jag inte för några dagar sedan, faktiskt. Jag har inte tiden att sitta vid en dator varje dag så jag har inte varit här inne så mycket. Nu kan jag kanske kunna svara i trådar i mobilen.  
  
Dock kvarstår problemet med webbversionen.

## Comment 23
Author: Magi-cat

#21 Tack Annia! Så kan det vara! Det vore underbart om det gick att råda bot på. Det står fortfarande bara "Mer som kan intressera dig" och det går inte att komma längre.

Det är inte alltid man är vid dator...
