# Se att en tråd är låst
Author: annia1

I förra, så i trådar som var låsta för nya kommentarer hade en röd list längst upp där man fick veta att tråden var låst för nya kommentarer. 

Kan det återkomma så man vet. För som det är nu så är det först när man kommer ner till skrivrutan som man upptäcker att tråden är låst. 
Ganska trist att läsa, kanske en lång, tråd som är låst speciellt om man tänkt skriva i den och upptäcker att det inte går.

## Comment 1
Author: Carmarino

#0: Ja, det önskar jag också. Det var mycket enklare att se att en tråd var låst i gamla iFokus. Nu står det dessutom i svart och det syns inte särskilt tydligt.

## Comment 2
Author: Niklas

Är det många diskussioner som är låsta?

## Comment 3
Author: Carmarino

Många av lektrådarna låses. Tidigare skedde det ju automatiskt vid 300 kommentarer, men numera måste de låsas manuellt. Sedan är det många som låser dem innan de blivit för långa också, så ja, det finns nog en hel del låsta diskussioner.

## Comment 4
Author: annia1

Niklas #2 ja det finns rätt många trådar som är låsta. Inte bara lektrådar. 
Och som carmarino säger så är det olika när de blivit låsta. En del sajter har låst vid 100 andra har låtit dom gå till 300 då de automatiskt låsts.
Sen trådar som tex spårat ur och blivit låst.
