# Signatur
Author: Carmarino

Numera är det nästan ingen skillnad mellan texten i en kommentar och signaturen längst ner i rutan. Det blir ibland förvirrande för man kan tro att den hör till texten i kommentaren. Tidigare har jag för mig att signaturen var mer avgränsad, så att det syntes att den inte hörde till kommentaren. Det hade varit bra om det hade blivit så igen.

## Comment 1
Author: LosGinos

Håller med #0.

## Comment 2
Author: [Borttaget]

#1: kände så jag också.
Vissa gånger har man ju fått anstränga ögonen till att se skillnaden på vanliga texten och signaturen.

Kanske en lite tunnare linje till att bryta av, vore något?

## Comment 3
Author: Carmarino

Testade att lägga in en linje ovanför min signatur, så nu blir det åtminstone lite avgränsning. 😊 Men lite onödigt att det ska behövas.

## Comment 4
Author: [Borttaget]

#3: håller med.
Ska försöka få till det på min signatur också.

## Comment 5
Author: [Borttaget]

#3: hur gjorde du för att få till det?
Kan inte se något nämnas om det i markdown inlägget.

## Comment 6
Author: Sabah

Håller med! Har läst ihop signaturen med kommentaren flera gånger, något förvirrande!

## Comment 7
Author: flocken

Håller med. Börjar läsa signaturen varje gång

## Comment 8
Author: [Borttaget]

Håller med övriga. Ganska tröttsamt att börja läsa signaturerna gång på gång, innan man inser att de inte är en del av kommentaren!

De borde avskiljas med ett streck eller åtminstone vara skrivna i en annan bokstavsstorlek eller bokstavstyp.

## Comment 9
Author: Carmarino

#5: Så här stod det i någon av trådarna om markdown:

*Tre bindestreck med en tom rad ovanför och under ger en linje tvärsöver rutan.*

## Comment 10
Author: Niklas

Tidigare var signaturentexten mindre och ljusare.

## Comment 11
Author: Niklas

Så här gör ni ett horisontellt streck:

    - - -

Kopiera och lägg det överst i er signatur.

## Comment 12
Author: [Borttaget]

#9 och #11: Tackar. fungerade finfint. 😊

## Comment 13
Author: [Borttaget]

Vore bra om ett sådant streck kom automatiskt ovanför det som skrivs som signatur. Många som inte läser här eller bryr sig så mycket.

## Comment 14
Author: Niklas

Jag tycker det är bra att det är frivilligt. Tipsa på era sajter så kan de som vill använda streck. 🙂

## Comment 15
Author: Sabah

#14: Tycker också att det ska vara tydligt avskilt, jag håller med eskils, det hör till utseendet som inte var och en ska behöva lägga in!

## Comment 16
Author: Niklas

#15: Det är ju precis det jag menar, att var och en ska få välja. Jag tror inte alla vill ha det och det finns antagligen exempel på signaturer som passar bättre utan strecket.

## Comment 17
Author: [Borttaget]

#16: kanske skulle gå att ordna inne på inställningar, så att det finns en ruta att kryssa för om man vill ha "signaturstreck" och om man inte vill ha det bara att låta rutan vara?

Annars så tycker jag att det fungerar bra som det är nu, bara det finns tydlig information tillgänglig om hur man ska gå till väga för att få till ett sådant streck. 🙂

## Comment 18
Author: Sabah

Jag vet att vi inte är överens i den här frågan, Niklas, men jag tycker fortfarande att signaturen kunde vara avskild på något sätt, som det är nu läser man in den i kommentaren om man inte själv aktivt som medlem har lagt ett avgränsande streck. Det känns irriterande när man inser att det inte hör till kommentaren det man läser. 

Jag ser ingen nytta alls med att signaturen kommer direkt inpå, i de flesta fall är det bättre att signaturen är avskild, finns det undantag kan det kanske finnas en valmöjlighet att välja bort det.

## Comment 19
Author: Draken

Jag har fetställd min sinatur för att kunna skilja något så när. Men det hade varit bra med ett bättre skilje mellan kommentar och signatur.

## Comment 20
Author: Niklas

#19: Lägg in - - - överst i signaturen.
