# Finns det en lista över alla "Friaifokus"?
Author: Lona

Samtliga ifokussajter finns ju listade längst ner på sidan. Finns det en motsvarande lista för de "fria ifokus-sajterna"?
En del av dem är kanske mer personliga efter vad jag förstår medan andra vill ha fler besökare? Det kanske finns några guldkorn där som man inte vill missa? 🙂

## Comment 1
Author: [Borttaget]

Finns ingen lista enligt min vetskap.

## Comment 2
Author: Pilspets

Nepp.
Men kan söka fria ifokus på Google,du finner du.🙂

## Comment 3
Author: Magi-cat

Tror inte det är meningen att det ska finnas? Man kanske vill bygga upp en fria-sida i lugn och ro med bara inbjudna medlemmar, t.ex. Eller bara testa lite.

## Comment 4
Author: [Borttaget]

#3: Är nog det som är tanken.

## Comment 5
Author: Niklas

På Google finns nog bara de fria-sajter som värdarna har anmält dit eller som det finns länkar till utifrån.

## Comment 6
Author: annia1

Niklas #5 det stämmer inte. Google indexerar det som finns på ifokus.se som ligger öppet.

Jag vet dock inte vilka kriterier google har för alla sajter på fria finns inte indexerade, men rätt många. 
Så har det då varit hittills om inte ni har ändrat på några inställningar för vad google ska kunna indexera.

## Comment 7
Author: Niklas

#6: Så länge som inte Google vet att en sajt existerar kan de inte indexera den.

## Comment 8
Author: annia1

Niklas #7 då är frågan vem som talar om för google att sajterna finns. För det är inte värdarna på sajterna som finns på fria.

Av dom jag vet om så kan jag tänka mig att en enda sajt själv har anmält till google. Men de andra värdarna vet nog inte ens om att de kan anmäla. Och med tanke på att många är tomma eller bara startade av misstag så har knappast värdarna gjort nåt aktivt val.

## Comment 9
Author: Niklas

#8: Det måste finnas en länk någonstans.

## Comment 10
Author: annia1

Niklas #9 då är det ni som står för den länken. 

Möjligt att det är tänkt att vara så som du skrivit här i tråden, men så är det inte. Om ni inte ändrat nyligen.

Sajterna på ifokus oavsett om de ligger i eller utanför nätverket blir indexerade av google och så har det alltid varit. 
Det var via google man förut kunde hitta olanserade sajter och föreningssajter. Och idag så hittar man de på fria via google.

Jag vet när fria startades så var det en medlem som kommenterade i en tråd staffan skrivit på en testsajt på fria. Staffan blev förvånad och undrade hur hen hittat sajten/tråden. Medlemmen skrev liknande det som pilspets skrivit. Staffan sa att han skulle gräva i det. 
Men inget ändrades så jag antar att slutsatsen blev för eran del att, endera att det var inte så många som sökte efter sajter där eller att det inte spelade nån roll.

Det är inte bara när man söker så som pilspets sagt som sajter kan dyka upp. Ibland när man söker efter nåt specifikt på ifokus så kan en sajt på fria dyka upp om det skrivits även där. 

Så sajterna på fria blir indexerade, (oavsett om det skrivits på dom eller är tomma), utan att värdarna gjort nåt aktivt val. Du kan ju tänka efter om värdarna får nån information om att dom måste anmäla sajterna för att dom ska kunna hittas på google. För det att man måste anmäla sajter till google eller se till att länka nånstans, om man vill att sajten ska hittas, hör inte till allmän kunskap.

Enda är att jag vet inte vilka inställningar ni har för att sajter ska indexeras och vet inte vilka kriterier google har för att indexera då det verkar slumpartat. För ibland kan det, vid sökning, dyka upp en helt ny sajt ibland kan det dyka upp en sajt som funnits ett år.

Ska det fungera så som du skrivit då får du be johan se över koderna för fria så att de inte blir indexerade.

## Comment 11
Author: Niklas

#10: Hur många fria-sajter hittar du via Google?

## Comment 12
Author: annia1

Niklas #11 jag har inte räknat. Och google har ju sitt eget system vad dom visar så man hittar ju inte alla eller ens exakt samma varje gång man söker.

Men sett över åren som fria funnits så har jag hittat några hundra. Jag har inte hittat alla för jag vet ju att det ska finnas fler, men tror jag hittat de flesta.

## Comment 13
Author: Niklas

#12: Jag frågade eftersom jag bara hittade några hundra på Google. Räknar jag lite snabbt hittar jag nästan tusen fria i systemet.

## Comment 14
Author: annia1

Niklas #13 När det gäller google så är man ju hänvisade till vilka kriterier dom har för att visa.

Är det mycket som är indexerat så får jag max 30 sidor och på varje sida är det 10 träffar. Så jag får som mest max 300 träffar. 

Och det är ju inte rena träffar så man ser, alltså inte bara sajtnamnet utan det finns träffar på allt som google indexerat som tex trådar, om det skrivits på en sajt.  Så varje sajt kan finnas med flera gånger när man söker. Dessutom har ju google andra kriterier på vad dom visar.
Om man bara fick rena träffar så skulle det vara lättare att över tid hitta alla.

Om du tittar på en del av de sajter du ser i systemet så kan du själv räkna ut att värdarna inte anmält eller lagt några länkar nånstans. För som jag sa så är många sajter helt tomma, en del sannolikt skapade av misstag. Och ja jag har hittat en hel del tomma och till och med några sajter som är dolda/stängda.

## Comment 15
Author: Niklas

Det kan vara så att Google använder information om var användaren har varit och indexerar det ibland.

## Comment 16
Author: annia1

Niklas #15 du menar via spårning. Jag vet inte hur det fungerar, men det blir lite konstigt om google via spårning kan gå förbi vad dom får indexera.

Det är då ingen ide att sätta gränser för google.

Jag kollade här på google nu. Uppe till vänster så står det ju hur många resultat google hittar. Verkar vara antalet träffar som avses.

Beroende på hur jag söker så får jag ju olika. När jag gör så ren sökning som möjligt och även tar bort sajter som jag vet att det finns/funnits aktivitet på så kommer jag ner i ca 2500 resultat/träffar.

Visst några av sajterna återkommer ytterligare en gång. Men delar jag 2500 på hälften så är jag på runt 1200 träffar så inte så stor skillnad mot dina 1000. Men google visar ju aldrig mer än ca 300 träffar.

Min gissning är att ni gjort det enkelt för er. Att det som man kan se om ologgad det kan google indexera. Och jag kan inte se att det spelar nån roll, att det som ligger öppet indexeras.
