# Info: Medaljer 4
Author: silverhuldra

Då var det dax igen, den andra tråden var lång så här kommer fortsättningen från den andra tråden om medaljer. Den andra hittar du på den här länken:

[http://support.ifokus.se/discussions/4fe05e3188f4722b2f006ff9-info-medaljer-3?discussions-1](http://support.ifokus.se/discussions/4fe05e3188f4722b2f006ff9-info-medaljer-3?discussions-1)

Vi fortsätter här diskutera ämnet Medaljer och ge information.Tipps och idéer.

## Comment 1
Author: Emo

Bra med en fortsättning.

Hoppas på många trevliga och givande kommentarer.

## Comment 2
Author: pius314

åååh, varför klickade jag på denna länk i "uppdaterade inlägg"?

Nu kommer jag också att nörda ner mig i medaljerna.

Tur att iFokus är bäst (eller ska det vara "ifokus är bäst") eller snarare ni medlemmar. Vilken trevlig tråd (vilka trevliga trådar) det verkar vara!

## Comment 3
Author: pius314

Hurra fick en medalj på direkten...

## Comment 4
Author: beem

Japp då kör vi 4:e tråden.

Jag saknar en hel del medaljer men detta snabela vållar extra  huvudbry. Är det någon som lyckats få det ?

## Comment 5
Author: Swadika

Sitter lite fast i mitt medaljletande, vet några stycken vad man ska göra, men det kommer ta ett tag innan jag får dem :P

Men jag sitter fast i några som alla verkar ha? Debattören, någon som vill ge en liten ledtråd? Jag kan tänka mig vad det är, men vill se om jag är på rätt spår

Och boomerangen, hör den ihop med jojon?

## Comment 6
Author: Hubert.prp

Jag sätter ett hovavtryck, så jag får vara med här.

Så ser min medaljsamling ut, men nu hoppas jag på fyrverkeriet här.

## Comment 7
Author: pius314

#5 hitta en tråd som du tycker mycket om... För debattören alltså, de andra vet jag inte

## Comment 8
Author: Marinas Mix

Snyggt Hubert. Någon som har några bra ledtrådar till medaljer?

Vill ju såå gärna ha snabelat, en fundering angående den är att vi någonstans på iFokus kan plocka den

## Comment 9
Author: pius314

#6 snygga Alltså jag trodde att jag hade fyrverkeriet... Men det har jag ju inte... :-S

## Comment 10
Author: Hubert.prp

#9 Om du skriver bra inlägg här så kanske du kommer lite närmre. ![Flört](http://support.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

Då klickar många och då.....![Oskyldig](http://support.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-innocent.gif "Oskyldig")

## Comment 11
Author: Hubert.prp

Tack Pius och Golden att ni gillade mina medaljer. Jag gör så gott jag kan med att tillverka bra inlägg.

## Comment 12
Author: beem

\# 6 så snygga medaljer du har.

## Comment 13
Author: vallhund

Jag gör oxå så gott jag kan med att tillverka bra inlägg, men icke. Verkar ha fastnat på 31 medaljer.

## Comment 14
Author: nadilda

Tänk så kul det hade varit med en medalj som man fick när man fått 50 andra medaljer :D

## Comment 15
Author: beem

\# 5 - man kan väl säga att  bomerangen och jojon har något gemensamt  men det skiljer  en hel del mellan dem.![Obestämd](http://support.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-undecided.gif "Obestämd")

## Comment 16
Author: Hubert.prp

#12 Tack, Beem. Jag har det fint i stallet.

Har någon en bra gissning på hur man får snabelat?

## Comment 17
Author: ks.gerbil

dock kan ju den som skriver den 300 kommentaren få medalj så vi borde ju fortsätta....

## Comment 18
Author: pius314

#16 tyvärr, försökte följa på twitter (där har man ju tex @ifokus som namn), men det funkade inte :-(

## Comment 19
Author: Karmatarerskanise

#17 Man får ingen medalj för det! Konstaterased i den förra tråden har jag för mig.

## Comment 20
Author: ks.gerbil

nähä va bra då ^^ då hade jag fel :P

## Comment 21
Author: pius314

#19 nä jag märkte det :-P :-)

annars är det helt logiskt...

## Comment 22
Author: Hubert.prp

På Smyckestillverkning har vi kollat upp över 500 inlägg i en tråd och inte fler medaljer ändå. Vi kollade också att lägga in tio bilder i ett streck, inget då heller.

## Comment 23
Author: beem

Jag tycker det är svårt att hitta bland trådarna om tips om medaljerna.

Jag har ett förslag.

\- Jag skriver ner vilka jag saknar och de tips jag känner till.

\- Nästa person kopierar det jag skrivit och lägger till det h\*n saknar samt ev. tips.

\- Sen fortsätter nästa  att kopiera och  fylla på.

På så sätt får vi allt i samma inlägg.

Verkar det omständigt eller försvinner tjusningen med att leta uppgifter då. ?

## Comment 24
Author: pius314

#23 menar du att det blir ett/ medalj då eller?

## Comment 25
Author: beem

\# 24 - det är bara ett sätt att samla all info i samma inlägg.

Jag - eller den som börjar -  skriver ett inlägg och räknar upp de medaljer  jag saknar och skriver även en ledtråd - om jag kan.

så här tex

Jag saknar dessa:

**biologen**

**fyrverkeriet**

**korrespondenten**

**skrivmaskinen -** bygger på antal inlägg

Nästa person kopierar mitt inlägg och skriver ett nytt inlägg  och klistrar in mitt och kompletterar därefter med sina egna saknade medaljer och ev  ledtrådar.

Person nr 2 så här:

**biologen**

**fyrverkeriet**

**korrespondenten**

**skrivmaskinen -** bygger på antal inlägg

**tuppen**

**paraden -** kräver många inlägg

När vi sen kommer fram till denna tråds slut skall förhoppningsvis alla saknade medaljer med  tips finnas samlade i ett  och samma inlägg. Då slipper man bläddra bakåt i all evighet för att söka tips.

## Comment 26
Author: beem

Förtydligande - Person nr 2 ska alltså bara lägga till de medaljer som inte nämns i föregående inlägg. I mitt ex. ovan har alltså person nr 2 lagt till tuppen och paraden.

## Comment 27
Author: pius314

Ahaa, det kan ju va smart!

## Comment 28
Author: beem

Det kom inte många svar på mitt förslag - kanske ligegr alla på stranden - men nu testar jag att börja. Nästa person ska då kopiera inlägget och sen fylla på med egna saknade och ev. hintar om hur man får medaljen eller komplettera de hintar som redan finns. Ju mer tips - desto bätrte är det.

Jag saknar följande medaljer

**Biologen**

**Fyrverkeriet**

**Korrespondenten**

**Maratonen**

**Nätokraten**

**Paraden -** kräver massor av skrivande

**Responsen -** bra om många röstar på ett inlägg

**Skribenten**

**Skrivmaskinen -** skriv skriv skriv

**Snabelat**

**Supportern**

**Tuppen -** gäller att inte sova länge

## Comment 29
Author: Emo

I #28 skrev beem: **Responsen -** bra om många röstar på ett inlägg

Staffan har inte Responsen. han har 133 Bra inlägg-klick på denna:

[http://www.ifokus.se/blog/4fa0db24d4ebea6eeb0022d2-mardrom-no-more](http://www.ifokus.se/blog/4fa0db24d4ebea6eeb0022d2-mardrom-no-more)

Hur många Bra inlägg-klick ska det behövas?

## Comment 30
Author: Mitralis

Responsen kanske är hur snabbt man får svar på sin egen trådstart? ![Obestämd](http://support.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-undecided.gif "Obestämd")  
En medalj får man ju om man är snabb att svara på någon annans trådstart.

## Comment 31
Author: [Borttaget]

Haha efter att ha läst dessa inser jag att det blir svårt att få alla. :P synd att jag så gärna ville byta användarnamn 2010!

## Comment 32
Author: Michaela-N

Jag har ju valt så att jag inte får notiser varje gång jag får en medalj, så det är ju svårt för mig att märka när jag fått den...

## Comment 33
Author: Michaela-N

Jag har alla förutom:

*   Fotografen
*   Arkitekten
*   Snableat
*   Egoisten
*   Socialen
*   Morsningen
*   Diamanten
*   Globetrottern
*   Guldstjärnan
*   Supporten
*   Insidern
*   Tuppen
*   Gåvan
*   Fullträffen
*   Responsen
*   Nätokraten
*   Paraden
*   Maratonen
*   Fyrverkeriet

## Comment 34
Author: Michaela-N

#28 Dom här fyra har jag fått och kan hjälpa dig med!

**Biologen -** Du har tilldelats Biologen. Denna medalj delas ut till dig som infogat en film i ett inlägg eller en kommentar. Du fick medaljen 2012-02-27.

**Korrespondenten -** Du har tilldelats Korrespondenten. Denna medalj delas ut till dig skickat 50 privata meddelanden. Du fick medaljen 2012-05-04.

**Skribenten -** Du har tilldelats Skribenten. Denna medalj delas ut till dig som publicerat en artikel. Du fick medaljen 2012-03-11.

**Skrivmaskinen -** Du har tilldelats Skrivmaskinen. Denna medalj delas ut till dig som skrivit fem tusen inlägg på iFokus. Du fick medaljen 2012-04-20.

## Comment 35
Author: Michaela-N

**iFokus är bäst ![Skrattande](http://support.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")**

## Comment 36
Author: Michaela-N

skulle inte det ge någon medalj?

## Comment 37
Author: Michaela-N

HAHAH jo, jag fick Guldstjärnan nu!

## Comment 38
Author: [Borttaget]

#36 pröva utan fet stil

## Comment 39
Author: Hanna

Vadå, får man om man skriver så? :O

iFokus är bäst

## Comment 40
Author: beem

\# 39 testa![Skrattande](http://support.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 41
Author: Farwuq

Jag saknar:

**Snabelat  
Responsen****  
Supportern**  
**Nätokraten**  
**Paraden**  
**Fyrverkeriet**

## Comment 42
Author: Farwuq

Jag vet hur nab får

**Fyrverkeriet** och **Paraden**

## Comment 43
Author: Farwuq

få se...

**Fyrverkeriet:** Denna medalj delas ut till dig som skrivit 100 inlägg som fått fler än 10 röster på "Bra inlägg"

Fler än 10. Det innebär att man ska ha 11 eller fler klick på 100 inlägg.

  

Och **Paraden** lär vara 50 000 inlägg  .

![Rynkar på näsan](http://support.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-frown.gif "Rynkar på näsan")

## Comment 44
Author: [Borttaget]

#43 hahah jag är så långt ifrån båda dessa ;P

## Comment 45
Author: Farwuq

Ja det är mycket att göra.

## Comment 46
Author: [Borttaget]

#45 tur ifokus är så roligt ;)

## Comment 47
Author: beem

Tanken med min tråd # 28 var att ni ska kopiera den och fylla på med egna saknade och egna tips. Vi får då allt samlat i ett enda inlägg. Jag tar inte illa upp.

\# 33  om du har alla ska du alltså då kopiera mitt inlägg i # 28, vilket skulle funka om alla bara fyller på den, och skriva lite hintar så hjälper du oss andra att gissa.

Tycker ni mitt förslag # 28 inte är bra så säg till så lägger jag ner det. Bättre att säga det så vi inte alla sitter med egna upplägg.

## Comment 48
Author: Michaela-N

#47 Jag förstår inte vad jag ska göra ![Skäms](http://support.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-embarassed.gif "Skäms")

## Comment 49
Author: beem

Jag kanske förklarar för dåligt men så här tänker jag.

\# 48 i mitt inlägg där har jag räknat upp vad jag saknar.

Min tanke är då att nästa som saknar något utöver mina eller kanske kan ge lite hintar - ska kopiera mitt inlägg och klistra in i ett nytt inlägg  och fylla på med egna saknade och ev. hintar.

På så sätt får vi alla saknade medaljer i samma inlägg och det är lättare stt hitta svaren. Man slipper alltså läsa igenom massor av sidor.

## Comment 50
Author: Mitralis

Har inte riktigt förstått tanken med denna tråd. Är det tänkt att man rent ut ska säga vad man ska göra för att få olika medaljer, eller ska det vara lite gissning också?  
Om det bara är en informtationstråd så är det ju bara att kopiera all medaljinformation rakt av ![Obestämd](http://support.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-undecided.gif "Obestämd")  
  
  

PREMIÄREN
---------

Du har tilldelats Premiären. Denna medalj delas ut till dig som skrivit ditt första inlägg. Du fick medaljen direkt när den lades till.  
  

BOOMERANGEN
-----------

Du har tilldelats Boomerangen. Denna medalj delas ut till dig som loggat in 1000 gånger på iFokus. Du fick medaljen direkt när den lades till.  
  
  
Osv

## Comment 51
Author: beem

Min tanke var ju att man inte i första skedet ska skriva rakt ut om man vet svaret utan bara ge en liten hint. Jag tror att de flesta tycker det är kul att gissa själv.

Fördelen med mitt tips är bara att vi samlar alla saknade medaljer i samma tråd.

Det här var bara en ide jag fick. Är den inte bra så säg till så återgår vi till det gamla.

## Comment 52
Author: Hanna

Dessa har jag än så länge ![Obestämd](http://support.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-undecided.gif "Obestämd")

## Comment 53
Author: Michaela-N

#52 Hur får man Globetrottern, Tuppen, diamanten?

## Comment 54
Author: Hanna

\* Globetrottern har med kategorier och medlemskap på sidor i ifokus att göra.

\* Tuppen har med tiden man skriver inlägg att göra.

\* Diamanten har med bra inlägg att göra.

Lycka till! :)

## Comment 55
Author: beem

Jag kan inte tolka det på annat sätt än att ni dissar mitt förslag. Synd att ingen vågar säga det rakt ut.

## Comment 56
Author: Hanna

#55 Om du läser mitt inlägg tycker jag att det inte är speciellt uppenbart vad det är. Som du ser har folk gillat och alltså inte totaldissat din idé. Testa att skapa en egen tråd med din idé så hänger folk säkert på? :)

## Comment 57
Author: vallhund

Jag tycker det är trist med att man kopierar exakta ordalydelsen man har, bättre att ge kluriga tips.

Gåvan: vad gör du med dina guldmynt?

Egoisten: Hur ser ditt info ut, vilka fält har du fyllt i?

## Comment 58
Author: [Borttaget]

Tycker att det vore roligare med kluriga tips så får man gissa lite ändå :)

## Comment 59
Author: pius314

#55 jag tycker det var en toppenide! Tycker ledtråd är bättre/roligare än att skriva rakt ut, MEN då gäller det ju att nya trådföljare hajjar det... Själv har jag bara telefonen just nu så jag följer bara tråden för tillfället (ids inte kopiera stora textmassor via den, det blir så lätt fel) Men om det blir i denna tråden eller en ny tråd, hojta till här så kommer jag följa och delta!

## Comment 60
Author: Marinas Mix

Jag tycker också det är roligare med små hintar än rent ut sagt klara besked.

Annars blir det ju som om man vet exakt vad man ska få i födelsedagspresent eller julkapp, det tar ju bort hela överraskningen.

## Comment 61
Author: Emo

Här är en hel del **Bra inlägg** i denna tråd. Tänk om alla som gillar **Bra inlägg** också klickade på **Bra inlägg**, så hade ......

## Comment 62
Author: Farwuq

Jag klickar så jag svettas.

![Tungan ute](http://support.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute")

## Comment 63
Author: Mitralis

Välkommen in till Humor i er jakt på Fyrverkeriet ![Skrattande](http://support.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")  
På sajten Humor så är utsikterna goda att få denna medalj.  
  
[http://humor.ifokus.se/discussions/500930af88f47205e400771c-medalj-fyrverkeriet](http://humor.ifokus.se/discussions/500930af88f47205e400771c-medalj-fyrverkeriet)

## Comment 64
Author: ks.gerbil

boomerangen är väl att man kommer in och ut/fram och tillbaka väl?

## Comment 65
Author: Mitralis

#64 Mååånga gånger ![Glad](http://support.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 66
Author: Klara.b

Hint på Illern, Tusingen och Nomaden?

## Comment 67
Author: Farwuq

Ja #64 du lär få logga in ca 400 ggr till innan du få den, så kämpa på.

![Flört](http://support.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 68
Author: Mitralis

#66 Om **du** sätter en ![Glad](http://support.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad") eller ![Skrattande](http://support.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande") på 640 roliga historier inne på [Humor iFokus](http://humor.ifokus.se/) så får du Tusingen![Flört](http://support.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")  
Det funkar även att lägga in 640 egna roliga historier ![Oskyldig](http://support.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-innocent.gif "Oskyldig")

## Comment 69
Author: Mitralis

#66 Info om Nomanden finns i tidigare medaljtrådar.

## Comment 70
Author: Farwuq

#66

Tja, vad kan man vänta sig av en iller?

Kanske att den löper hit och dit på olika sajter på kortast möjliga tid.

Så... bläddra på.

![Tungan ute](http://support.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute")![Flört](http://support.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 71
Author: Mitralis

#66 Det gäller att inte hänga för länge på varje sajt, utan att pila runt som en iller ![Glad](http://support.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 72
Author: Klara.b

#69 Tack!

## Comment 73
Author: Farwuq

Tusingen?  
Från vad tror du att ordet "tusingen" kommer?  
Ledtråd: det är ett räknerord.

![Glad](http://support.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 74
Author: Mitralis

Såg nu att jg glömt att skriva vilken medalj det gällde i #68, men nu har jag redigerat det ![Glad](http://support.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 75
Author: Klara.b

Tack för bra hjälp! Illern, hint?

## Comment 76
Author: Mitralis

#75 Läs 70 och #71 för illern

## Comment 77
Author: Klara.b

Nu fick jag Nomaden, JIPPI! Missade 70 + 71 helt!

## Comment 78
Author: Klara.b

Nu fick jag Illern, JIPPI! Vad det rullar på nu!

## Comment 79
Author: ks.gerbil

har precis fått insidern trodde inte medaljer kunde vara kopplade till speciella sajter...

## Comment 80
Author: silverhuldra

Dessa saknar jag.

  
Agenten Snabelat Supportern Fullträffen Nätokraten Paraden Skribenten Responsen Maratonen Skrivmaskinen Tusingen Fyrverkerie

## Comment 81
Author: Klara.b

#80 Skribeneten får man om man skriver något som många har nytta av...

## Comment 82
Author: vallhund

Och på # 57 behöver jag ett klick till, så om ni tycker det är bra så kanske jag får en medalj till!

![Kyss](http://support.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-kiss.gif "Kyss")

## Comment 83
Author: Mitralis

#80 Skribenten är lätt fixat ![Skrattande](http://support.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")  
  
  
[http://humor.ifokus.se/articles/4f58a7da88f47271850000ba-skriv-en-artikel-vinn-insider?articles-1](http://humor.ifokus.se/articles/4f58a7da88f47271850000ba-skriv-en-artikel-vinn-insider?articles-1)

## Comment 84
Author: [Borttaget]

Ifokus är bäst ![Skrattande](http://support.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 85
Author: [Borttaget]

Medaljjakt såhär mitt i natten? Ja! ![Oskyldig](http://support.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-innocent.gif "Oskyldig")

## Comment 86
Author: sunnys

_Måste också testa, iFokus är bäst :)_

## Comment 87
Author: [Borttaget]

Funkade inte..

## Comment 88
Author: Emo

#87 Din version funkar inte. Om du gör, som de vänliga hjälparna råder dig, så funkar det.

## Comment 89
Author: JohannaEkroth

Jag vill också ha många 100-bra inlägg så jag får fyrverkeriet någon gång...  Lär inte ske detta år antar jag.. ![Obestämd](http://support.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-undecided.gif "Obestämd")

Men bättre sent än aldrig, tålamod är ju en dygd! ![Foten i munnen](http://support.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-foot-in-mouth.gif "Foten i munnen")

## Comment 90
Author: [Borttaget]

#88 Vadå version? ![Skäms](http://support.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-embarassed.gif "Skäms")

## Comment 91
Author: Emo

Din version är din tolkning av det som hjälpsamma människor här försöker ge dig.

De har skrivit den text man ska skriva för att .....

Du har valt att ändra på den texten. Det betyder att du inte har använt originalversionen utan en annan version - din version. Då får du inte heller det resultat du vill ha.

## Comment 92
Author: [Borttaget]

#91 Jag måste vara dum för jag fattar inte hur man annars ska göra ![Rynkar på näsan](http://support.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-frown.gif "Rynkar på näsan")

## Comment 93
Author: ks.gerbil

92# titta på hur 92# skrev :)

## Comment 94
Author: pius314

#92 kolla på #86 ...

## Comment 95
Author: ks.gerbil

menade såklart också 86 x)

## Comment 96
Author: beem

Jag såg en som hade 150 bra inlägg på en tråd men som inte fått en medalj.

Hur räknas detta med **Bra Inlägg** ?

Ska man uppnå en viss mängd på ett enda inlägg  eller läggs det ihop på något sätt ?

Fråga inte vilken medalj jag syftar på för det vet jag inte. Jag följer bara andras uppmaning att klicka på Bra Inlägg.![Skrattande](http://support.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 97
Author: Karmatarerskanise

Man kan få en medalj för ett visst antal "bra inlägg" på ett enda inlägg, och man kan få en för att man fått ett visst antal "bra inlägg" på ett visst antal inlägg.

Undrar lite hur du kan säga att du såg en som hade 150 bra inlägg men som inte fått en medalj, om du nu inte vet vilken medalj det gäller?

## Comment 98
Author: Caf_Roy

Är det inte meningen att man ska få insidern när man skaffar iFokus insider?

## Comment 99
Author: Swadika

#98 du måste göra en sak till, Vad betyder "inside" på svenska? :) Ett litet tips bara

## Comment 100
Author: [Borttaget]

iFokus är bäst ^^  
  
Sista försöket..

## Comment 101
Author: [Borttaget]

Haha det var visst bara i:et som det hängde på :P

## Comment 102
Author: Emo

#101 Där ser du. Detaljerna kan vara viktiga. ![Glad](http://support.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

Grattis till din fina stjärna.

## Comment 103
Author: beem

\# 97 Det var en person som sa att en annan person   har 150 bra inlägg men saknar medalj så vi uppmanades att klicka hos den andre personen.

## Comment 104
Author: Grodan

#43 Åh, vad härligt att få förklaring på Fyrverkeriet! Tack drake!

## Comment 105
Author: Emo

Fördelen (för iFokus) med att starta nya trådar oftare än nödvändigt, gör att informationen i föregående tråd behöver upprepas i nästa tråd. Många avstår från att ta till sig redan lämnad information om den finns i en tidigare tråd.

Det finns också nackdelar med att trådar bryts i förtid. Därför skulle det vara bra att veta när man ska sluta skriva och vänta på nästa tråd. De senaste inläggen glöms bort fort.

## Comment 106
Author: nadilda

Vad jobbigt att man på fyverkeriet måste hålla koll själv på hur många inlägg med minst 11 bra på man har skrivit, kommer inte gå för mig :p Men å andra sidan är det inte så svårt än för mig.  Det står väll ingen stans?

## Comment 107
Author: Karmatarerskanise

#105 Nu var det ju så att vi med dålig uppkoppling inte klarar av de långa trådarna, så det är ju därför trådarna inte fortsätter i oändlighet. Vi ska väl också ha chans att läsa?

Vi blir ju varnade när det är dags att en ny tråd startar. Ungeför vid 250 inlägg kommer varningen.

#106 Varför hålla reda på det? Du får ju medaljen när du ska, oavsett om du räknar eller inte :)

## Comment 108
Author: ks.gerbil

106£ gè in på din personliga sida och titta till vänster där brevid presentationen där finns tre små gråa grejer på den ena str det statistik öppna den så hittar du hur många du har o.sv.

## Comment 109
Author: Karmatarerskanise

#108 Nej, du kan inte någonstans se hur många som har klickat på bra inlägg på dina inlägg.

## Comment 110
Author: Ceciliaolucifer

_iFokus är bäst_!

## Comment 111
Author: Grodan

Bi häppi - täijk ö mädalj ävri fårtnaijt ![Skrattande](http://support.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 112
Author: [Borttaget]

_iFokus är bäst :)_

## Comment 113
Author: Hubert.prp

Finns det inte fler **nya** idéer om snabelat?

## Comment 114
Author: Karmatarerskanise

Jag gissar på att man ska skicka vääääääldigt många PM.

## Comment 115
Author: Hubert.prp

#114 Då får det nog vara väldigt många. Vet du någon som har den medaljen?

## Comment 116
Author: Karmatarerskanise

#115 Nej, känner inte till någon. Sen å andra sidan har jag ju ingen koll på andra medlemmars medaljer. Vet bara att ingen kommit fram och skrivit att den fått den medaljen.

Och ja, väldigt många. Alla medaljer ska ju inte gå att få på en gång :)

## Comment 117
Author: Farwuq

Hmm...

Jag har skickat över 300 PM, sedan 2007...

Men ingen medalj.

![Rynkar på näsan](http://support.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-frown.gif "Rynkar på näsan")

## Comment 118
Author: Karmatarerskanise

#117 Tror att det kan gälla långt fler än det.

## Comment 119
Author: Farwuq

Fy...

Jag får PM:a mig själv 500 ggr.

![Gråter](http://support.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-cry.gif "Gråter")

_(om det nu är det man ska göra)_

## Comment 120
Author: Hubert.prp

Skulle det vara så får jag vänta länge. Flera av medaljena vet jag hur man får men det tar tid. En av medaljerna ska jag snart skaffa.

## Comment 121
Author: Karmatarerskanise

Dessa saknar jag. Tar gärna ledtrådar på dom ni kan.

Insidern

Snabelat Arkitekten Responsen Supportern Nätokraten Paraden Fyrverkeriet

## Comment 122
Author: Hubert.prp

#121 Tre (eller fyra) av dem plockar du ganska lätt om du läser ledtrådarna i Medalj-trådarna här på \*SUPPORT\*

Nåja kanske är inte Fyrverkeriet så lätt. Det gäller att antingen vara mycket ...... eller ha många v....r.

## Comment 123
Author: Grodan

hm... har för mig att jag räknade ut i en annan medalj-tråd hur många pm jag skickar per månad... alltså det måste typ röra sig om många nollor här...

## Comment 124
Author: Karmatarerskanise

#122 HAr inte förstått de ledtrådarna :) Fyrverkeriet vet jag hur man får, och det kan jag inte göra så mycket åt mer än fortsätta skriva :) Har väl 7000kvar eller något liknande.

## Comment 125
Author: Swadika

Insidern skrev jag en ledtråd i 99 :) Där jag svarade på ett inlägg :)

## Comment 126
Author: Karmatarerskanise

Har nu insidern :)

## Comment 127
Author: Praefatio

iFokus är bäst!

## Comment 128
Author: Hubert.prp

Gissa vad jag fick!

[http://smyckestillverkning.ifokus.se/articles/5011499ed3b4fd2da100e1ea-pynta-till-kalas?discussions-1](http://smyckestillverkning.ifokus.se/articles/5011499ed3b4fd2da100e1ea-pynta-till-kalas?discussions-1)

## Comment 129
Author: pius314

Var lägger man in en snajdig signatur? Visst kan man det när man har insider? Känner på mig att det kan "löna" sig? Hittade dock inte på mina inställningar...

## Comment 130
Author: Emo

Gå till:
========

Mina inställningar
==================

Min personliga sida
-------------------

*   [Personlig beskrivning](/settings/users/4d7121b0b9cb4620e9022341)
*   [Fotoalbum](/settings/users/4d7121b0b9cb4620e9022341/albums)
*   [Gästbok](/settings/users/4d7121b0b9cb4620e9022341/guestbook)

Kontoinställningar
------------------

*   [Personlig information](/settings/4d7121b0b9cb4620e9022341/personal)
*   [Avatar](/settings/4d7121b0b9cb4620e9022341/avatar)
*   [Signatur](/settings/4d7121b0b9cb4620e9022341/signature)
*   Här klickar du på Signatur, sen skriver du in något i rutan som dyker upp

## Comment 131
Author: Cessy

\# 124 Till paraden har du lite mer än 5000 inlägg kvar till. Fyrverkeriet skrev draken om i #43

o Grattis Grodan till ditt fyrverkeri = #111

## Comment 132
Author: Cessy

Ingen som vet något om:

**Responsen**

**Supportern**

**Snabelat**

**Nätokraten**

**?????????????????????????????????????????????????????????????????**

Paraden har jag inte heller men vet vad man ska göra för att få den (50000 inlägg/kommentarer) o den kommer jag mest troligt aldrig hinna få heller innan medaljerna försvinner igen (eller jag eller iFokus försvinner![Flört](http://support.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört"))

## Comment 133
Author: beem

edit

## Comment 134
Author: Hubert.prp

Är här ingen, som kan komma med en bra gissning när det gäller snabelat?

Gärna bra gissningar på de medaljer Cessy räknade upp.

## Comment 135
Author: Karmatarerskanise

VAr min gissning på snabelat inte bra nog ;)

## Comment 136
Author: Hubert.prp

#135 Hera, innan vi har facit i hand (hov) är det svårt att säga något om din gissning. ![Flört](http://support.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")![Skrattande](http://support.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande") Kanske det är riktig, kanske den är alldeles åt skogen.

## Comment 137
Author: Caroline.H

Nej nu har jag ändå lurkat runt i den här tråden länge nog, kanske dags att börja komma med mina egna förslag ![Skrattande](http://support.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

En vild gissning på snabelat, det kan inte ha något å göra med ens egna personliga sida/någon annans? T ex på twitter så skriver mig ju "Min twitter @CarrHO\_H". Kan vara helt ute och cykla men bättre det än inga ideer alls ^^

## Comment 138
Author: Hubert.prp

#137 Hur hade du tänkt att det skulle kopplas till iFokus?

Det måste vara någon aktivitet som iFokus är programmerat att känna av.

## Comment 139
Author: Caroline.H

#138 Nejmen alltså inte på twitter såklart, utan den personliga sidan man har här på ifokus :) Det var bara för att förklara hur jag menade med hela @ grejen, Typ "Jag finns på Ifokus at/@Caroline.H" så tänkte jag :3

## Comment 140
Author: Mitralis

Nu har jag klickat, men det hände inget så det var inte det ![Obestämd](http://support.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-undecided.gif "Obestämd")  
  
  

1.  Jag tillåter att iFokus skickar mig epost.

## Comment 141
Author: pius314

#130 tack #137-138 jag hade samma fundering. iFokus har ju ett twitterkonto men då måste det ju kopplas mot ip-nummer på dator (eller mac-adress) och det funkar inte vad jag har provat. :-(

## Comment 142
Author: beem

![Skrattande](http://support.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")testar en sak bara

## Comment 143
Author: Hubert.prp

#142 Varför talar du inte om vad du testar?

Vi vill veta både hur man får medaljer och vilka sätt, som redan är testade och inte fungerar.

## Comment 144
Author: beem

\# 143

F' låt tanken var att berätta men annat kom mellan så jag glömde - vi åkte till stugan.

Jag testade att bevaka ett ämne - får ett mail vid nytt inlägg - läser inlägget via länk i mejlet. Tänkte att det kunde ha med snabela att göra - men icke.

## Comment 145
Author: ks.gerbil

144# det va en bra tanke...

## Comment 146
Author: LisaF

Tassar här genom att testa- iFokus är bäst ![Glad](http://support.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 147
Author: LisaF

Om man nu får Korrespondenten genom att ha skickat 50 PM, varför har då inte jag fått den som skickat drygt 60? :( Måste man ha skickat 50 från och med att medaljerna infördes? Eller har jag missuppfattat..?

## Comment 148
Author: beem

**Biologen**

någon som vill hjälpa mig på traven - en liiiten hint - handlar om film gissar jag -  men inte you tube klipp  - har testat det -  egen film kanske ?

## Comment 149
Author: Karmatarerskanise

#148 Det handlar om att bifoga något i något du gör här inne.

## Comment 150
Author: beem

\# 149 ok - bifoga något ......hm........jag tror jag är inne på rätt spår då.......kanske- gäller bara att få till en då ![Skrattande](http://support.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 151
Author: [Borttaget]

Som ny medlem tar ju tid att läsa igenom alla trådar om medaljer men nu har man lite hum vad man ska göra. Och man kan ju också då ta tillfället i akt och passa på att nämna att **"iFokus är bäst"**

![Glad](http://support.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")![Glad](http://support.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")![Glad](http://support.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")![Glad](http://support.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")![Glad](http://support.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")![Glad](http://support.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")![Glad](http://support.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")![Glad](http://support.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")![Glad](http://support.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")![Glad](http://support.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")![Glad](http://support.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")![Glad](http://support.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")![Glad](http://support.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")![Glad](http://support.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")![Glad](http://support.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")![Glad](http://support.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")![Glad](http://support.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")![Glad](http://support.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")![Glad](http://support.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")![Glad](http://support.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")![Glad](http://support.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")![Glad](http://support.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 152
Author: JohannaEkroth

beem - Bio - logen ![Flört](http://support.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 153
Author: beem

Jaaaaa nu .......yippie.

Jag testade det för en tid  sen men måste ha gjort något fel då.

Tack för all hjälp.

## Comment 154
Author: [Borttaget]

När det gäller Egoisten... Jag har fyllt i alla fält om mig själv förutom telenummer och det vill jag inte sätta ut... Hur mycket fält ska man fylla i?? ![Glad](http://support.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

ifokus är bäst

## Comment 155
Author: Emo

#154 Du är inte ensam om det, men som väl är accepterar iFokus en slumpmässigt vald sifferkombination och när du väl fått medaljen så kan du ta bort den felaktiga uppgiften.

## Comment 156
Author: pius314

HA, jag som har funderat på varför jag inte fått egoisten. Nu gick jag bara in och tryckte spara (för jag har redan angett alla fält), och simsalabim så fick jag TVÅ medaljer som tack för det...

egoisten och en till :-)

## Comment 157
Author: beem

\# 156 en till ?

## Comment 158
Author: beem

Nu saknar jag 10  medaljer. Några kan jag nog få men andra känns nästan omöjligt att få.

Jag tar gärna emot lite tips.

Maratonen - har ingen aning hur man får den

Nätokraten - samma här - ingen aning

Skrivmaskinen - många inlägg

Paraden - ännu mer inlägg

Skribenten - knappast troligt att jag åstadkommer den

Responsen - njae - det borde nog gå....klick klick

Fyrverkeriet - hm nja kanske

Snabelat - svårast - har ingen aning om den - vem ska knäcka den koden först

Supportern - borde ha gör med support av forumet - men hur

Tuppen - borde gå fixa - får väl ställa klockan

## Comment 159
Author: Mitralis

#158 Skribenten kan jag hjälpa dej med om du vill ![Skrattande](http://support.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")  
  
/Mitralis  
Sajtvärd Politik och Humor

## Comment 160
Author: beem

\# 158 ![Förvånad](http://support.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-surprised.gif "Förvånad") men.....måste jag inte skriva typ en artikel eller  så då

## Comment 161
Author: pius314

#157 Hemtrevnaden också :-D

## Comment 162
Author: LisaF

Någon som kan hjälpa mig? ![Glad](http://support.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")  
  
Skrev i #147 "Om man nu får Korrespondenten genom att ha skickat 50 PM, varför har då inte jag fått den som skickat drygt 60? :(  
Måste man ha skickat 50 från och med att medaljerna infördes? Eller har jag missuppfattat..?"

## Comment 163
Author: Mitralis

#160 Japp, så är det. Men det behöver inte vara någonting märkvärdigt.  
  
**Skriv en artikel till Humor eller Politik. Alla får Skribenten** men bara få får pris, så det är först till kvarn ![Glad](http://support.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")  
  
[http://humor.ifokus.se/articles/4f58a7da88f47271850000ba-skriv-en-artikel-vinn-insider?discussions-1](http://humor.ifokus.se/articles/4f58a7da88f47271850000ba-skriv-en-artikel-vinn-insider?discussions-1)

## Comment 164
Author: nadilda

Kan någon hjälpa mig med hur man får fanfaren?

## Comment 165
Author: Mitralis

#164 Bara 13 sådana kvar för dej så du får den nog snart ![Glad](http://support.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 166
Author: nadilda

#165 Tack! :-) Tror att det hjälper en massa!

## Comment 167
Author: nadilda

Nu är fanfaren i mitt våld, mohahaha ![Tungan ute](http://support.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute")

## Comment 168
Author: [Borttaget]

Varför skriver man ifokus är bäst?

Sett det skrivas förut i dessa trådar så jag prövade men inget hände ![Glad](http://support.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 169
Author: LisaF

#168 Testa med o skriva exakt som de andra gjort här i tråden ![Glad](http://support.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad") Det handlar om en liten men ack så viktig detalj.

## Comment 170
Author: Emo

#168 Den som skriver ifokus är bäst får inget. ![Skrattande](http://support.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

Det är inte lönt att skriva så, men skriver du så, som många föreslår, så blir du glatt överraskad.

## Comment 171
Author: Marinas Mix

Ja stavningen ÄR viktig.

## Comment 172
Author: [Borttaget]

aha

iFokus är bäst

kanske det ska stå?

## Comment 173
Author: Marinas Mix

Så fick du också en sådan som vi fått! Kommer ihåg när jag var yngre och fick alla rätt på prov då fick vi såna av lärarinnan

## Comment 174
Author: Emo

Grattis Thiah, du klarade det.

## Comment 175
Author: LisaF

Nu fick du kanske något? ![Glad](http://support.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 176
Author: Farwuq

#172

Så...

Nu lärde du dig att **iFokus är bäst**.

![Skrattande](http://support.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 177
Author: [Borttaget]

Så kan det gå, den första på 20 år  ![Skrattande](http://support.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

Tack alla!

## Comment 178
Author: Hubert.prp

Thiah, så roligt att du lyckades. Grattis!

## Comment 179
Author: [Borttaget]

#178 Tackar! ![Skrattande](http://support.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 180
Author: Chilli10

iFokus är bäst

:)

## Comment 181
Author: Ria74

iFokus är bäst

Alla skriver ifokus är bäst så nu blev jag nyfiken jag med och testar ![Flört](http://support.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 182
Author: Emo

#181 Blev du glatt överraskad? Grattis till.....

## Comment 183
Author: Ria74

#182 Jag blev väldigt glatt överraskad och fick en ............ ![Skrattande](http://support.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 184
Author: LisaF

Är det ingen som kan hjälpa mig med min fråga? #147 & #162.

## Comment 185
Author: Bamse 08

#184 Hur vet du att du har skickat runt 60 st?

Och det är från och med man blir medlem på Ifokus det räknas.

## Comment 186
Author: LisaF

#185 Jag räknade alla mina skickade PM

## Comment 187
Author: JohannaEkroth

LisaF, måste vara sedan de började med medaljerna. För jag fick inte min när medaljerna lades till utan typ 1,5 till 2 veckor efter och jag blev medlem 2009. Medaljerna kom i början på december 2011. Då hade jag reda varit medlem 2,5 år och under den tiden har jag garanderat skickat över 50 PM.

## Comment 188
Author: LisaF

#187 Okej tack, då behöver jag inte fundera längre..![Skrattande](http://support.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 189
Author: silverhuldra

Agenten fixad ![Skrattande](http://support.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 190
Author: beem

\# 189 Grattis - Visst blir man glad för varje medalj man lyckas fixa.

Nu kan du skriva Agent i ditt CV.![Skrattande](http://support.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 191
Author: silverhuldra

Tackar tackar, hmmm undrar om någon skulle gå på det ![Flört](http://support.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 192
Author: JohannaEkroth

Fortsätt klicka för Bra inlägg. Minst 10 ska det vara på allas.

När man har 50 st 10 Bra inlägg på sig så får man medalj jue. Men man måste få hjälp.

## Comment 193
Author: beem

\# 192 jag klickar allt jag kan. Jag klickar även i de gamla trådarna om medaljer. Det börjar bli liiite jobbigt nu med så många trådar.

50 st inlägg med 10 'Bra inlägg' i varje känns som ouppnåeligt för min egen del.

## Comment 194
Author: Karmatarerskanise

Pust, nu har jag också klickat en massa!

## Comment 195
Author: Farwuq

Jag har totat runt på iFokus och klickat vilt.

![Tungan ute](http://support.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute")

## Comment 196
Author: nadilda

Ska klicka en massa jag med nu![Skrattande](http://support.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 197
Author: Amandla

Jag klickar febrilt och på allt i en sån här tråd, på andra sajter och i andra trådar är jag liiiite mer seriös ![Oskyldig](http://support.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-innocent.gif "Oskyldig")

## Comment 198
Author: Ria74

Nu har jag med klickat febrilt på alla i denna tråden ![Glad](http://support.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 199
Author: nadilda

Skit, varje gång jag klickar på bra på ett inlägg så blir det 3 braár !

## Comment 200
Author: Emo

Samarbete är bra. ![Glad](http://support.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad") Här hjälps vi åt.

## Comment 201
Author: nadilda

#200 Jajamän!

## Comment 202
Author: Bamse 08

#187 Medaljerna räknar allt man har gjort från och med början.

Bara kolla på medaljer man får när man skriver inlägg och kommentarer de är ju räknade från första inlägget man skrev.

## Comment 203
Author: Bamse 08

dubbel

## Comment 204
Author: Karmatarerskanise

#203 Tror inte det gäller alla medaljer. Tror en del började räknas vid medaljstart.

## Comment 205
Author: Ria74

#203 Är det inte bara en del medaljer som räknades från innan medaljerna fanns eller är jag helt ute och cyklar ![Obestämd](http://support.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-undecided.gif "Obestämd")

Tycker jag har läst de någonstans, men är inte säker.

## Comment 206
Author: JohannaEkroth

Jag fick 3 bra på en gång när jag klickade bra på Ria74

## Comment 207
Author: beem

\# 204 något märkligte händer när jag klickar 'Bra Inlägg' på ditt inlägg. Jag kunde klicka 4 gånger.

## Comment 208
Author: Amandla

Är det inte bara för att vi är flera nu som skriver och klickar ungefär samtidigt då?

## Comment 209
Author: Bamse 08

#204-5 Okej, inget jag har hört iallafall. ![Glad](http://support.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 210
Author: nadilda

Har 91 inlägg med 10 bra-klick kvar innan fyverkriet, för det var väll hundra?

## Comment 211
Author: Karmatarerskanise

#210 Hur vet du det?

## Comment 212
Author: beem

\# 210 var det inte så att det ska vara **mer än** 10 'bra inlägg' klickade.

Om det är bara 10 så kan man ju sluta klicka på de som har 10.

Jag vill gärna veta hur det är.

## Comment 213
Author: JohannaEkroth

Det är ens egna som skall vara klickade. Inte andras som man få för...

## Comment 214
Author: beem

\# 213  japp så är det. Så klicka på i alla inlägg så hjälps vi åt.

## Comment 215
Author: Karmatarerskanise

#209 Men det är så att en del kom från bärjan, andra började inte räknas fören eter medaljerna. Tex som att lägga in bild i inlägg, det hade ju nästan alla gjort innan, men det fick man göra igen för att få medalj för det. Det är bara en av många.

## Comment 216
Author: nadilda

Nattuglan, here I come! :D

## Comment 217
Author: Karmatarerskanise

nadilda; hur vet du hur många av dina inlägg som fått fler än 10 "bra inlägg"?

## Comment 218
Author: nadilda

#217 Kan vara fler men jag räknar :P

## Comment 219
Author: nadilda

#212 Jo det var mer en 10 skrev fel ![Skäms](http://support.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-embarassed.gif "Skäms")

## Comment 220
Author: Emelie-E

Hmm, mitt inlägg finns inte med? Men det gör inget, fick min medalj ändå ^^

## Comment 221
Author: LisaF

#215 Ja just det, så måste det ju vara. Artiklar har jag ju t ex. skrivit innan, men fick medalj först för den jag skrev efter att medaljerna infördes.. ![Glad](http://support.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 222
Author: LisaF

Har fyllt i din lista lite beem, bland annat med de jag inte har, samt några av de jag kunde hjälpa till med..  
Gillar idén.

**Arkeologen -**

**Arkitekten - Vem är Ifokus arkitekt?**

**Biologen -** En rörlig sekvens i ett inlägg/tråd

**Blixten -**

**Debattören -**

**Diamanten -**

**Egoisten - Vi vill veta vem du är**

**Fotografen -**

**Fullträffen -**

**Fyrverkeriet -**

**Globetrottern -**

**Guldstjärnan - Handlar om att uttrycka sanningen om forumet**

**Hemtrevnaden - Får du om du gör det fint där vi lär känna dig**

**Illern - Vad är typiskt en iller?**

**Insidern - Lyssna på namnet och gör som det säger helt enkelt.**

**Klurifaxen -**

**Korrespondenten -** Kräver en del hälsningar privat

**Maratonen**

****Morsningen -****

**

Nattugglan -

Nomaden - Testa en annan inloggningsmetod än via datorn

**

Nätokraten -

****

**Radarn -**

**Responsen - bra om många röstar på ett inlägg**

**Skribenten - Skriv något som många har nytta av och kan ta del av**

**Skrivmaskinen - skriv skriv skriv**

**Snabelat**

**Socialen -**

**

Supportern

Tiotaggaren -

**

**Tuppen - gäller att inte sova länge**

## Comment 223
Author: Emo

#222

citat: "**Responsen - bra om många röstar på ett inlägg"**

Är du säker på det? hur många då? Flera hundra 200? 300? eller ännu fler?

## Comment 224
Author: JohannaEkroth

**Arkeologen - Gräv upp något gammalt**

**Arkitekten - Vem är Ifokus arkitekt?**

**Biologen -** En rörlig sekvens i ett inlägg/tråd

**Blixten - Nu måste du vara snabb på tangenterna om du ska få bli kallad Blixten.**

**Debattören - Var aktiv i en tråd.**

**Diamanten - Tycker du någon skrivit något bra. Fortsätt klicka!**

**Egoisten - Vi vill veta vem du är**

**Fotografen - Fotoalbumet behöver fräschas upp med x antal nya bilder.**

**Fullträffen - Det gäller att pricka mitt i plick på inlägg #xxx**

**Fyrverkeriet -**

**Globetrottern - En globetrotter är en berest och världsvan typ. Handlar om iFokus alla hörn.**

**Guldstjärnan - Handlar om att uttrycka sanningen om forumet**

**Hemtrevnaden - Får du om du gör det fint där vi lär känna dig**

**Illern - Vad är typiskt en iller?**

**Insidern - Lyssna på namnet och gör som det säger helt enkelt.**

**Klurifaxen - Du kan ju göra en klurig grej på ifokus**

**Korrespondenten -** Kräver en del hälsningar privat

**Maratonen -**

****Morsningen - Gästa någon först****

**

Nattugglan - Gäller att vara aktiv länge.

Nomaden - Testa en annan inloggningsmetod än via datorn

**

Nätokraten -

****

**Radarn -  Du kan ju kolla läget bland ifokusmedlemmarna**

**Responsen - bra om många röstar på ett inlägg**

**Skribenten - Skriv något som många har nytta av och kan ta del av**

**Skrivmaskinen - skriv skriv skriv**

**Snabelat**

**Socialen -  Gästa många personer**

**

Supportern

Tiotaggaren - Var aktiv under en viss period

**

**Tuppen - gäller att inte sova länge**

## Comment 225
Author: LisaF

#223, vet inte , jag har inte fått den. Den var det beem som fyllde i.

## Comment 226
Author: Emo

#224

citat: "**Responsen - bra om många röstar på ett inlägg"**

Är du säker på det? hur många då? Flera hundra 200? 300? eller ännu fler?

Redan i #29 i denna tråd skrev jag:

I #28 skrev beem: **Responsen -** bra om många röstar på ett inlägg

Staffan har inte Responsen. han har 133 Bra inlägg-klick på denna:

[http://www.ifokus.se/blog/4fa0db24d4ebea6eeb0022d2-mardrom-no-more](http://www.ifokus.se/blog/4fa0db24d4ebea6eeb0022d2-mardrom-no-more)

Hur många Bra inlägg-klick ska det behövas?

## Comment 227
Author: JohannaEkroth

Frågar du mig? Jag har inte fyllt i responsen, den var där.

Vem är den som vet om Responsen?

## Comment 228
Author: nadilda

Har läst #99 men jag fattar fortfarande inte hur man får insidern, har varit insider i 5 måndar!

## Comment 229
Author: JohannaEkroth

#228 Det finns en sajt också...

## Comment 230
Author: Emo

#227 Klar jag frågar alla som påstår det om Responsen.

Vi vill ju veta hur det är!

## Comment 231
Author: nadilda

#229 Tack, nu fick jag den!![Skrattande](http://support.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 232
Author: JohannaEkroth

Listan är kopierad. Hitta inlägget där den skrivs om första gången. ![Flört](http://support.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 233
Author: JohannaEkroth

\*ligger efter med lite klicka bra-inlägg\*

Så nu är jag ifatt!

## Comment 234
Author: LisaF

Jag har inte responsen så jag vet inte.. Kopierade bara o fyllde i lite till ![Obestämd](http://support.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-undecided.gif "Obestämd")

Fick 2 på en gång! Socialen och morsningen! ![Skrattande](http://support.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 235
Author: JohannaEkroth

LisaF - Det hände mig också när jag fick den! ![Förvånad](http://support.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-surprised.gif "Förvånad")

## Comment 236
Author: Emo

#232 Det är väl ändå den som påstår något, som ska ansvara för att påståendet är riktigt.

## Comment 237
Author: pius314

#236 fast om man kopierar listan (enligt förslag tidigare i tråden) så kommer det ju med sånt som man inte ksn "stå för"... Det är ju inte så konstigt.

## Comment 238
Author: Emo

#237 Det är därför man inte ska sprida obekräftade rykten.

Kopiera utan att veta gör att felen upprepas.

## Comment 239
Author: LisaF

#238 Fast nu håller jag inte med dig.  
Eftersom jag inte har alla av medaljerna som nämns i listan kan jag ju inte mer än o lita på de som fyllt i ledtrådar om dessa.  
  
Tror ju inte att någon ljuger ihop en ledtråd till en medalj..

Idén med listan är ju att hjälpa varandra, och då kan vi ju inte mer än o tipsa och lita på varandra.

## Comment 240
Author: Emo

#239 Då ska tipsen vara sanna. Vet man inte ska man inte påstå något. Jag har inte sagt att det är fel. Jag vill veta om det är rätt. Ännu har ingen kunnat eller velat bekräfta.

Att lita på vad andra säger och sen föra det vidare som sanning betyder kanske inte så mycket här, men den attityden är skrämmande när det gäller mycket annat.

## Comment 241
Author: LisaF

Men ingen vet ju om det är sant, vi får ju lita på varandra och testa oss fram.  
Har hittils inte blivit lurad av något tips, utan alla som jag har testat har fungerat.  
Men vi får vänta på att beem (som skrev tipset först) eller någon annan som fått den medaljen ska bekräfta. Jag kan ta bort tipset i nästa lista om det får dig att känna bättre kring det hela.

## Comment 242
Author: LisaF

**Nu finns alla medlajer här, men alla är inte ifyllda.  
Fyll i de du kan ge ledtrådar om! ![Glad](http://support.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")** 

**Agenten –** Hittat en tråd som är intressant?

**Arkeologen -** **Gräv upp något gammalt**

**Arkitekten -** **Vem är Ifokus arkitekt?**

**Biologen -** En rörlig sekvens i ett inlägg/tråd

**Blixten -** **Nu måste du vara snabb på tangenterna om du ska få bli kallad Blixten.**

**Blomman –** Hittat ett inlägg som du gillar?

**Boomerangen –** Kräver måååånga inlogg

**Buketten –** Hittat ännu fler inlägg du gillar?

**Debattören -** **Var aktiv i en tråd.**

**Diamanten -** **Tycker du någon skrivit något bra. Fortsätt klicka!**

**Egoisten -** **Vi vill veta vem du är**

**Fanfaren –** Många inlogg

**Frimärket –** Privat hälsning

**Femman –** Fem bra sajter

**Fotografen -** **Fotoalbumet behöver fräschas upp med x antal nya bilder.**

**Fullträffen -** **Det gäller att pricka mitt i prick på inlägg #xxx**

**Fyrverkeriet -**

**Gemet –** Ta med något mer än text i ditt inlägg

**Globetrottern -** **En globetrotter är en berest och världsvan typ. Handlar om iFokus alla hörn.**

**Glöden –** Ett antal skriva inlägg på iFokus

**Guldstjärnan -** **Handlar om att uttrycka sanningen om forumet**

**Gåspennan –** Ganska många skrivna inlägg på iFokus

**Gåvan -** skicka gåvor

**Hemtrevnaden -** **Får du om du gör det fint där vi lär känna dig**

**Illern -** **Vad är typiskt en iller?**

**Insidern -** **Lyssna på namnet och gör som det säger helt enkelt.**

**Jojon –** Några inloggningar

**Kanonen –** Får du om du gjort ett inlägg många uppskattar

**Klurifaxen -** **Du kan ju göra en klurig grej på ifokus**

**Korrespondenten -** Kräver en del hälsningar privat

**Kråkan –** Automatisk hälsning

**Lyktan** – Användning av en funktion där du hittar svar

**Magneten –** Får du om du startat en tråd som några andra kommenterar

**Maratonen -**

**Markören -** Vad använder man om man snabbt vill hitta tillbaka till en viss sida?

**Morsningen** **\- Gästa någon först**

**Myran –** Kräver många skrivna inlägg

**Nattugglan -** Gäller att vara aktiv länge.

**Nomaden -** Testa en annan inloggningsmetod än via datorn

**Nätokraten -**

**Nätverkaren –** Får du om du är medlem på ett antal sajter

**Paraden -**

**Paragrafen -** Bra att veta om iFokus

**Premiären -** När du lämnar avtryck för första gången

**Radarn -** ﻿﻿Du kan ju kolla läget bland ifokusmedlemmarna

**Responsen** -

**Skribenten** \- Skriv något som många har nytta av och kan ta del av

**Skrivmaskinen** \- skriv skriv skriv

**Socialen** **-** Gästa många personer

**Snabelat**

**Supportern**

**Tiotaggaren -** Var aktiv under en viss period

**Tusingen –** Kräver mååånga skrivna inlägg

**Tuppen** - gäller att inte sova länge

**Utforskaren** \- Får du som lämnar avtryck på ett antal sajter

## Comment 243
Author: Cessy

Appropå den diskuterade responsen så finns det en som i daxläget har 358 Bra inlägg klick - [Margareta. sajtvärd på kolhydrater](http://kolhydrater.ifokus.se/discussions/4f2bf1f7d3b4fd40dc001888-hur-lange-har-du-atit-lchf?discussions-1) o inte ens det har räckt till någon medalj. (Finns kanske någon annan som har fler men detta är det mesta jag sett) Så antingen krävs det ännu fler bra inlägg klick för ett o samma inlägg eller så finns det ingen medalj för detta.

Fast det enda sättet att undersöka detta är ju att fortsätta o ge ett inlägg fler klick för att se om något döljer sig vid 500 klick, men jag tillåter mig att betvivla att det är så.

Tycker för övrigt att det är en konstig mentalitet att se att folk inte solidariskt klickar på alla inlägg i en tråd där det hålls på att klickas. Varför får vissa fler klick o andra färre o varför ser man inte till att alla får minst 11 bra inlägg klick när man vet att det döljer sig en medalj bakom detta?

## Comment 244
Author: beem

Tipsen jag skrev när jag började listan är inte vetenskapliga.

Det är ju så att vi spånar om medaljer- lämnar förslag  / gissningar vad det kan vara. Vissa svar har jag hittat i andra trådar.

Om nästa person har bättre tips så kan den ta bort föregående förslag och lägga in ett nytt som är bättre.

Ingen vill väl ha klara besked. Det är ju lite av nöjet att  spåna och gissa.

Det här är en lek så ta det inte så allvarligt.![Skrattande](http://support.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 245
Author: LisaF

#244 Bra beem ![Glad](http://support.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 246
Author: LisaF

#235 - haha skumt ![Skrattande](http://support.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

Halkade också efter lite, men har nu klickat på varenda inlägg! ![Glad](http://support.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 247
Author: Farwuq

#243

För min del så klickar jag på allt jag ser.

![Flört](http://support.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 248
Author: Farwuq

Att man kan kicka på "bra inlägg" och plötsligt ge tre eller flera röster beror på att någon annan klickat och att din "skärmbild" inte har hunnit att uppdateras.

![Glad](http://support.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 249
Author: JohannaEkroth

Jag vet, Draken! ![Foten i munnen](http://support.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-foot-in-mouth.gif "Foten i munnen")

## Comment 250
Author: Cessy

#247 Jag också då jag väl är inne i de här trådarna, men jag finner det underligt att se  (ja inte de sist skrivna inläggen, för det tar ju tid o få upp antalet klick o de sista inläggen bör ju ha klick i fallande ordning) men om man tittar längre upp i tråden. Varför ser man inte till att plocka upp alla till 11 Bra inlägg klick? Alla vill ju ha medaljen men alla tycks inte vara beredda att ge andra klicken som behövs o man väljer att bara ge vissa.  Inte schysst helt enkelt! Vill man själv få sina 11 klick av andra så måste man ju också se till o ge detta till andra.

## Comment 251
Author: JohannaEkroth

Cessy, det handlar om att det inte är så många aktiva på iFokus på förmiddagar. Folk har helt enkelt inte hunnit läsa tråden. ![Flört](http://support.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 252
Author: Cessy

Höstlegenden: Njae - inte hela sanningen om du tittar på bra inlägg klicken högre upp i tråden. De sista är en annan femma, men de äldre inläggen borde vara en plätt-lätt att få upp till 11 bra inlägg d.v.s. samtliga o inte bara vissa, för här inne är vi rätt många som läser, skriver o klickar.

## Comment 253
Author: JohannaEkroth

Cessy - Sant sant ![Tungan ute](http://support.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute")

## Comment 254
Author: beem

Cessy - jag har gjort samma upptäckt som du. Tyvärr går inte alla tillbaka och klickar på den gamla inläggen.

## Comment 255
Author: silverhuldra

Själv går jag in i de gamla medaljtrådarna och klickar igenom dom en gång per vecka, förutom att jag klickar igenom de i den aktuella så här klickas med andra ord rejält.

## Comment 256
Author: beem

\# 255 så gör jag också.

## Comment 257
Author: Farwuq

Klickomani är en respekterad sjukdom.

![Tungan ute](http://support.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute")

## Comment 258
Author: Hubert.prp

#257 Det har du rätt i Draken.

Nu har jag också Fyrverkeriet.

## Comment 259
Author: Hubert.prp

Vilka mer har fått den nu?

## Comment 260
Author: Marinas Mix

\# 257 Så rätt så Draken. Nu har jag också fyrverkeriet

## Comment 261
Author: Emo

Jag fick min i morse. (Fyrverkeriet)

## Comment 262
Author: Michaela-N

Va, hur får man fyrverkeriet?

## Comment 263
Author: Marinas Mix

Man måste hjälpas åt och tycka om varandras inlägg

## Comment 264
Author: Michaela-N

#263 Kan du inte berätta lite utförligare, handlar det om ett visst antal bra inlägg som ska ges eller bra inlägg man får?

## Comment 265
Author: Emo

#264 Läs hela tråden.

## Comment 266
Author: Michaela-N

#265 Det har jag redan gjort \*suck\*

## Comment 267
Author: pius314

Fast jag vill hellre ha ledtråd än pang på info... I långa listan är det väldigt blandat nu. Några klur och några bara rätt på info. Om man inte tror på ett tips kan man ju lägga till info om vad man tror själv

## Comment 268
Author: Cessy

#266 Nej det har du inte - läs #43

## Comment 269
Author: Michaela-N

Jaha, där ser man. Är väl bara att skriva massor av genomtänkta inlägg... eller vara aktiv i medaljtrådarna... ![Flört](http://support.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")![Flört](http://support.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 270
Author: Michaela-N

Kan jag inte få ett klick till på [#37](http://support.ifokus.se/discussions/4ffe6fb9d4ebea663b0008a8-info-medaljer-4#37 "Direkt länk till kommentar")? ![Skrattande](http://support.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 271
Author: LisaF

#267 Du får gärna ändra de som du tycker är för pang på till egna kluringar :)

## Comment 272
Author: silverhuldra

![Skrattande](http://support.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande") grattis till er som fått fyrverkerier, själv dröjer det nog ett tag då jag tyvärr inte varit tillräckligt aktiv här i tråden ![Obestämd](http://support.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-undecided.gif "Obestämd")

## Comment 273
Author: silverhuldra

Och jag glömde visst, fram för fler med klickomani ![Flört](http://support.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 274
Author: Michaela-N

Att bifoga .ZIP-filer gav ingen medalj.

## Comment 275
Author: Emo

Tack silverhuldra. Kan hälsa från Hubert också och tacka.![Flört](http://support.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")![Glad](http://support.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 276
Author: Karmatarerskanise

Tycker en del tänker för mycket på hur många klicka inlägg i början har fått. Själv klickar jag och är glad, orkar inte bry mig om hur många klick mina inlägg har fått. Tar det inte personligt om någon annan får fler :)

## Comment 277
Author: nadilda

Då har jag klickat igjenom alla medalj trådar! ![Skrattande](http://support.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 278
Author: Cessy

Njae Hera - jag fick fyrverkeriet först o berättade hur man skulle göra sedan då jag visste hur man skulle göra. Klart att jag inte finner det rättvist om några klickar selektivt då, för alla vill ju ha o då får ju alla också ge. Det handlar om rättvisa, för min avsikt att jag berättade var ju för att ALLA skulle kunna få den!

## Comment 279
Author: silverhuldra

men man måste också tänka på att inläggen högst upp har varit där längre och då man kan klicka en gång per vecka så är det kasnke naturligt att de har fler klick än de som är nyare.

## Comment 280
Author: beem

Jag håller med Cessy. Många  lämnar info som är  till hjälp för andra och då vill man ju också och alla bidrar med sitt klickande. och inte klickar bara på A, B och C för att de är kompisar. Vi ska väl hjälpas åt så alla till sist har alla medaljer tycker jag.

## Comment 281
Author: silverhuldra

Men jag tror inte folk tänker så och gör så, men jag kan ju ha fel ![Obestämd](http://support.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-undecided.gif "Obestämd") ser man på de tidigare trådarna så verkar många ha fått klickningar.

## Comment 282
Author: beem

Är det så att det är 10 'Bra Inlägg'-klick som gäller eller är det fler.

Jag tänker att det är onödigt att klicka då på de som redan har det och kan lägga energi på de som inte har det.

## Comment 283
Author: silverhuldra

#282  klicka gärna en gång till då någon står där på 10an och stampar.![Flört](http://support.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 284
Author: beem

\# 281 Kan ju vara så men jag tycker att jag ser en försämring. Jag hoppas jag har fel.

En annan sak - nu kör vi tråden till 300 och byter inte innan dess.......eller hur![Obestämd](http://support.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-undecided.gif "Obestämd")

## Comment 285
Author: silverhuldra

Det kan ju också vara så att många just nu är borta på semester och därför inte kommer in på datorn så ofta.

## Comment 286
Author: Farwuq

Oj, det är snart slutkommenterat i denna tråd.

![Förvånad](http://support.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-surprised.gif "Förvånad")

## Comment 287
Author: silverhuldra

#286 nära skjuter ingen hare![Flört](http://support.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 288
Author: Farwuq

Det beror på vilka vapen man använder.

![Tungan ute](http://support.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute")![Flört](http://support.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 289
Author: Cessy

Jodå att de översta inläggen har fler bra klick är helt naturligt. De har ju fler hunnit läsa o klicka på o det är inte det jag reagerar på utan att det sedan kan skilja i att vissa en bit mer mot mitten av tråden får uppklickat till 11 (ja 11 i alla fall vad vi vet idag) medans andra gärna lämnas under o detta är när man ser i olika trådarna tydligt selektiv klickning.

## Comment 290
Author: silverhuldra

hahahaha där har du en poäng, en riktig femetta ![Skrattande](http://support.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 291
Author: Amandla

Meh, vart tog mitt inlägg vägen? Skriver väl detsamma, än är inte tråden slut ![Tungan ute](http://support.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute")

## Comment 292
Author: Karmatarerskanise

Världen är inte rättvis, och det får man acceptera :) Jag tycker det klickas på rätt bra i alla fall :)

## Comment 293
Author: Farwuq

Ja, massor av klick.

![Flört](http://support.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 294
Author: silverhuldra

och man får inte glömma att det är semestertider och folk är borta då och då.

## Comment 295
Author: Terra Australis

Oj, detta var en intressant tråd.

![Förvånad](http://support.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-surprised.gif "Förvånad")

## Comment 296
Author: Terra Australis

Så nu har jag klickat på de som hade färre än elva klick.

![Flört](http://support.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 297
Author: silverhuldra

#296 perfeckt ![Skrattande](http://support.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 298
Author: Amandla

Snart sista inlägget...

## Comment 299
Author: Terra Australis

Precis som det ska vara.

![Flört](http://support.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

Vem öppnar en ny tråd?

## Comment 300
Author: silverhuldra

![Skrattande](http://support.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 301
Author: Amandla

Sista inlägget?

## Comment 302
Author: LisaF

Dags o låsa o starta ny tråd nu va ![Skrattande](http://support.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")
