# Smileysar
Author: [Borttaget]

Jag har ett förslag och önskemål om att få flera smileysar. En som jag vill ha är ett hjärta, alltså <3 och lite flera nya.

Något som ni kanske kommer att göra i framtiden?

## Comment 1
Author: Niklas

Det finns på listan över saker vi vill lägga till i iFokus Insider vid tillfälle.

## Comment 2
Author: [Borttaget]

Åh spännande. ![Skrattande](http://support.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 3
Author: ks.gerbil

men då är det bara att kopiera om man inte har insider ju :/

## Comment 4
Author: Jane-Lyzell

1 låter kanon:-)))![Glad](http://support.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 5
Author: ks.gerbil

såå har ni tänk på det?

## Comment 6
Author: Jane-Lyzell

Hur går det med att lägga till Nya smilisar????![Glad](http://support.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 7
Author: ks.gerbil

nya smylisar ![Skrattande](http://support.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 8
Author: Niklas

Det ligger kvar på listan. Det är inte helt enkelt att hitta smileysar till iFokus. De måste passa, tillföra något mer än dem vi har, inte kosta en förmögenhet, ha en licens som tillåter vår användning.

## Comment 9
Author: Niklas

Det ligger kvar på listan. Det är inte helt enkelt att hitta smileysar till iFokus. De måste passa, tillföra något mer än dem vi har, inte kosta en förmögenhet, ha en licens som tillåter vår användning.

## Comment 10
Author: ks.gerbil

oj :O skulle alldrig tro det va så svårt hitta smylisar!

## Comment 11
Author: Jane-Lyzell

8 oj då hoppas ni hittar det snart - smilisarna skulle behöva en upplyftning!![Tungan ute](http://support.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute")

## Comment 12
Author: Mitralis

Jag brukar ![Smiley 3d danse 6.gif](http://smileys.sur-la-toile.com/repository/Grands_Smileys/3d-danse-6.gif) och stjäla smileysar inne på Barnens. Det tyckte i alla fall jag var en bra ![](http://smileys.smileycentral.com/cat/23/23_33_8.gif)  
  
Som ni ser så måste man försöka behärska sig lite så att det inte bara hoppar och far i hela inlägget, radbrytningarna blir kanske inte de bästa heller.  
Jag är lite ![26](http://gottblandat.forum24.se/images/smiles/new_think.gif) att de ska ställa till det för dom med skärmläsare för jag vet inte hur dessa fungerar ![8](http://gottblandat.forum24.se/images/smiles/new_hmm.gif)

_"Detta är barnens sajt, vilket innebär att här är det "vuxenfritt". I skrivreglerna står det_

_1. Denna sajt är bara för barn till och med 16 år_

_Det innebär att vuxna alltså inte får skriva här - om det inte är en "grattis"-tråd eller en tråd där barnen sagt att vuxna får skriva. Övriga inlägg från vuxna tas bort." Källa:[http://barnens.ifokus.se/discussions/4f24008288f47244510000aa-vuxenfritt?discussions-1](http://barnens.ifokus.se/discussions/4f24008288f47244510000aa-vuxenfritt?discussions-1)_  
  
![](http://sl.glitter-graphics.net/pub/729/729475pwo0tj9hiw.gif)

## Comment 13
Author: Karmatarerskanise

Är tveksam till att en skrämuppläsare kan läsa de där smileysarna.

## Comment 14
Author: Mitralis

#13 Misstänkte det ![Rynkar på näsan](http://support.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-frown.gif "Rynkar på näsan")

## Comment 15
Author: ks.gerbil

Synd att det måste vara så svårt att låta alla vara med \*ledsen smylis\* (inne på mobilen så hehe)

## Comment 16
Author: Hallonsmurfen

![](http://smileys.smileycentral.com/cat/23/23_33_8.gif)haha!!

## Comment 17
Author: [Borttaget]

Mitralis beror lite på vad du menar med stör skärmuppläsare.

Nu vet jag inte hur sån fungerar, men antar att den läser den text som bilderna har. De du har lagt in så finns ingen text så de borde inte ställa till problem för dom finns helt enkelt inte att läsa.

Men finns ju andra. Kom ihåg att uppläsaren läser och talar svenska så försök uttala dessa på svenska.

Love, det kan den nog uttala. En som kan engelska försår nog vad som ska vara annars kanske man tänker att det är felstavat och ska vara lova. Likaså ballons, det kan man nog tro är felstavat för bara sista bokstaven som skiljer.

th\_ballons blir nog svårare. Vet inte hur det utläses. th understreck ballons eller thunderstreckballons. Eller om den läser engelska ordet för understreck.

Finns även andra som man kan undra över. Varför tex 10 dyker upp rätt var det är. Visst man hör siffran, men vad ska den stå för.

Så håll musen över bilderna så ser du vad skärmuppläsare troligen läser. Dom utan text borde du kunna använda, men som sagt då vet inte den som hör text uppläst att det finns nån.

## Comment 18
Author: Niklas

Om bilder har en så kallad alt-text läser skärmläsaren den texten. Annars läser den ingenting.

## Comment 19
Author: MillisB

Finns det ingen designer här på forumet som kan tänka sig att designa iFokus-smilies till en låg kostnad? ![Skrattande](http://support.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 20
Author: ks.gerbil

Ja!! Ifokus egna smylisar :D
