Lexikon
Sajtens Lexikon är en kunskapsdatabas som uppslagsord automatiskt länkas till från inlägg och artiklar.
Om du till exempel skriver ett inlägg med rubriken "Lexikon" och bockar för rutan "Tillhör sajtens lexikon" kommer ordet "lexikon" i alla inlägg och artiklar att bli en länk till inlägget som beskriver vad Lexikon är. Om någon frågar vad sajtens Lexikon är kan du svara "Titta i sajtens lexikon". Då kommer ordet Lexikon att visas med en understrykning. Om man klickar på ordet öppnas inlägget "Lexikon" där förklaringen står.
Alla som skriver här på sajten kan bidra till sajtens Lexikon. Det enda som behövs är att du bockar för "Tillhör sajtens lexikon" innan du publicerar inlägget.
Tänk på att bara använda ett eller två ord i rubriken på lexikon-texter. iOS, iPad, iTunes, Apple ID och Omstart är exempel på rubriker som kan vara bra. Hur man aktiverar iCloud är exempel på en mindre lämplig rubrik eftersom det kräver att någon skriver exakt så för att det ska bli en länk.
Vänliga hälsningar, Niklas
Så retuscherar du dina foton
Vad händer när flera medlemmar har likadana rubriker och markerar för Lexikon?
Värd på Pyssel och medarbetare på Pärlpyssel.
Mina figurer: http://parlkonst.se/
Emo, ägare till Emos Shop sen 1973
Då är det det första som hamnar där.
Vänliga hälsningar, Niklas
Så retuscherar du dina foton
#2 Tack
Värd på Pyssel och medarbetare på Pärlpyssel.
Mina figurer: http://parlkonst.se/
Emo, ägare till Emos Shop sen 1973