* SUPPORT * iFokus

* SUPPORT *

Läst 872 ggr
Sindri
2026-05-16 12:33
8

Varför är vi så spammade? Fler förebyggande åtgärder?

Vissa dagar blir vår sajt helt översvämmad av spaminlägg. Finns det något vi kan göra för att förhindra att det är så lätt att skaffa inloggning och börja spamma?Det var så länge sedan jag gick med så jag kommer inte ihåg vad som krävs för att bli godkänd, dessutom förekom inte spam på det sättet.
Men en form av frågeformulär där det är enkelt för en robot att kryssa fel? Välja bilder med ett speciellt motiv?
Vi är duktiga på att hålla rent, men man kan ju ägna tiden åt annat. Om robotar dessutom lär sig att det inte är så lätt att komma in här kanske vi får vara ifred mer?

Carmarino
2026-05-16 12:35
0
#1

Bra idé. 👍


¡ɹnʇɐuƃıs ɯos uǝp ɐɥ ɥɔo uǝʇxǝʇ ɹäɥ uǝp ɐɹǝıdoʞ ʇʇɐ ɹöɟ ɹɐlʞ åsʞɔo uɐʇn ʇɹɐɯs ɐɹɐq ǝʇuı np ɹä ɹäɥ ʇǝp ɐsä1 np uɐʞ

Vixxen
2026-05-16 12:36
0
#2

Vore bra!

Condor
2026-05-16 12:45
1
#3

#0:

Precis, många sidor har ett sådant system, där man t.ex. måste kryssa i alla bilder som t.ex. innehåller en buss.

Det måste inte ske vid varje inloggning. Men för att skapa ett konto borde man vara tvungen att kryssa i rätt bilder.

Anledningen till att vi blir nerspammade är att det är så lätt.

Carmarino
2026-05-16 12:47
2
#4

Det som är så underligt med de två senaste superspammarna (imrobinhood12 och reddyBook04) är att de kan fortsätta göra inlägg trots att kontona är avslutade.


¡ɹnʇɐuƃıs ɯos uǝp ɐɥ ɥɔo uǝʇxǝʇ ɹäɥ uǝp ɐɹǝıdoʞ ʇʇɐ ɹöɟ ɹɐlʞ åsʞɔo uɐʇn ʇɹɐɯs ɐɹɐq ǝʇuı np ɹä ɹäɥ ʇǝp ɐsä1 np uɐʞ

  • Redigerat 2026-05-16 12:50 av Carmarino
Condor
2026-05-16 12:55
1
#5

#4:

Det borde iFokus killarna titta närmare på.

Carmarino
2026-05-16 13:11
2
#6

#5: Har mailat Niklas om dem.


¡ɹnʇɐuƃıs ɯos uǝp ɐɥ ɥɔo uǝʇxǝʇ ɹäɥ uǝp ɐɹǝıdoʞ ʇʇɐ ɹöɟ ɹɐlʞ åsʞɔo uɐʇn ʇɹɐɯs ɐɹɐq ǝʇuı np ɹä ɹäɥ ʇǝp ɐsä1 np uɐʞ

beem
2026-05-16 13:14
2
#7

#0: Så bra tips


Sorg är kärlek som blivit hemlös

Fornöga
2026-05-16 13:16
1
#8

#4 "Reddy Anna Book" är tydligen en indisk spelsajt för cricket, och det är rätt troligt därifrån nicket reddyBook04 kommer eftersom man länkar till sajten.


"You can look back, but it's best not to stare." (Tom Petty)

Carmarino
2026-05-16 13:16
1
#9

#8: Indiska hackare som lyckats ta sig förbi spärrarna kanske?


¡ɹnʇɐuƃıs ɯos uǝp ɐɥ ɥɔo uǝʇxǝʇ ɹäɥ uǝp ɐɹǝıdoʞ ʇʇɐ ɹöɟ ɹɐlʞ åsʞɔo uɐʇn ʇɹɐɯs ɐɹɐq ǝʇuı np ɹä ɹäɥ ʇǝp ɐsä1 np uɐʞ

Fornöga
2026-05-16 13:18
1
#10

#9 Verkar fullt tänkbart.


"You can look back, but it's best not to stare." (Tom Petty)

Carmarino
2026-05-16 13:19
2
#11

#8: Readybook är extremt aktiv idag. Hoppas Niklas kollar mailen under dagen åtminstone.


¡ɹnʇɐuƃıs ɯos uǝp ɐɥ ɥɔo uǝʇxǝʇ ɹäɥ uǝp ɐɹǝıdoʞ ʇʇɐ ɹöɟ ɹɐlʞ åsʞɔo uɐʇn ʇɹɐɯs ɐɹɐq ǝʇuı np ɹä ɹäɥ ʇǝp ɐsä1 np uɐʞ

johan
2026-05-16 13:22
4
#12

Jag är inte säkert på att det är script / bots som skapar kontona.

Men håller med om att det är störande.

Och det som är svårt är att alla idéer man har som faktiskt skulle fungera bra, gör också att det blir ännu svårare att få aktivitet.

T ex hade jag gärna gjort så att man kanske inte får skriva inom en timme sedan man skapade kontot. Eller att en verifierad trovärdig medlem behöver godkänna att inlägget syns.

Men allt sånt förstör så mycket för att göra det kul för riktiga nya medlemmar att skriva.

Mvh // Johan

Fornöga
2026-05-16 13:26
2
#13

#12 Samtidigt är ju risken att den lilla skara spambekämpare som betar av skräpet tröttnar, och då skulle sådana massutskickare som härjar idag snabbt fylla sajten, så något radikalt måste nog göras. 🤔


"You can look back, but it's best not to stare." (Tom Petty)

Carmarino
2026-05-16 13:26
2
#14

#12: Ja, det är ett dilemma.
Har du någon förklaring till att ett spamkonto kan skicka ut inlägg långt efter att kontot är avslutat? Det borde ju inte gå att göra.


¡ɹnʇɐuƃıs ɯos uǝp ɐɥ ɥɔo uǝʇxǝʇ ɹäɥ uǝp ɐɹǝıdoʞ ʇʇɐ ɹöɟ ɹɐlʞ åsʞɔo uɐʇn ʇɹɐɯs ɐɹɐq ǝʇuı np ɹä ɹäɥ ʇǝp ɐsä1 np uɐʞ

johan
2026-05-16 13:28
1
#15

#14: Det har jag svårt att tro går.. Men det skulle väl iofs fungera alldeles utmärkt om man schemalagt inläggen innan man avslutat kontot eller blivit avstängd.

Har du exempel på inlägg / användare som man kan kolla närmare på?

Mvh // Johan

Carmarino
2026-05-16 13:31
1
#16

#15: Se #4:. De två har skickat ut inlägg långt efter att kontot avslutats.

Hur kan man schemalägga ett inlägg om man inte är värd/medarbetare på en sajt? När jag skulle testa fick jag inte ens upp alternativet för Schemalägg publicering.


¡ɹnʇɐuƃıs ɯos uǝp ɐɥ ɥɔo uǝʇxǝʇ ɹäɥ uǝp ɐɹǝıdoʞ ʇʇɐ ɹöɟ ɹɐlʞ åsʞɔo uɐʇn ʇɹɐɯs ɐɹɐq ǝʇuı np ɹä ɹäɥ ʇǝp ɐsä1 np uɐʞ

johan
2026-05-16 13:32
2
#17

#13: Ja, så är det.

Alternativet är väl att vända lite på AI-filtret jag gjort som försöker identifiera spam. Idag så gör det en "anmäl inlägg" så att en moderator blir medveten om det.

Alternativet är kanske att det direkt tar bort, så får moderator lägga tillbaka om det var felaktigt. För ibland kommer det vara felaktigt.

Jag började bygga en grej förut där man kunde se listor på alla inlägget som AI-filtret flaggat. Man vill ju inte att det ska vara synligt för alla, men det vore nog bra om det var det för tillräckligt många verifierat trovärdiga medlemmar som kunde hjälpa till att hålla koll, både när spam slipper igenom, och när spam-filtret gör fel.

Mvh // Johan

johan
2026-05-16 13:35
1
#18

#16: Håller med om att det ser misstänkt buggigt ut.

Svarade nog egentligen mer om hur det fungerar när kontot blivit avstängt, snarare än avslutat, vilket ju var vad du menade.

Nu är dom iaf avstängda också.

Mvh // Johan

Carmarino
2026-05-16 13:36
2
#19

#18: Det är de två kontona i #4: som fullständigt dränkt iFokus i spam ett bra tag idag.

Ja, de har uppenbarligen själv avslutat kontona.


¡ɹnʇɐuƃıs ɯos uǝp ɐɥ ɥɔo uǝʇxǝʇ ɹäɥ uǝp ɐɹǝıdoʞ ʇʇɐ ɹöɟ ɹɐlʞ åsʞɔo uɐʇn ʇɹɐɯs ɐɹɐq ǝʇuı np ɹä ɹäɥ ʇǝp ɐsä1 np uɐʞ

  • Redigerat 2026-05-16 13:37 av Carmarino
johan
2026-05-16 13:37
3
#20

#0: För att svara på ursprungliga frågan om CAPTCHA. Eftersom AI nu har förmåga att tolka bilder bättre än dom flesta människor, är CAPTCHA ganska meningslöst för den som verkligen vill komma förbli.

Hade nog stoppat ett tag, tills dom uppdaterat sina script.

Det skulle iofs göra att det fanns en viss kostnad kopplad till varje lösning av CAPTCHA, vilket skulle göra det mindre attraktivt för en liten site som iFokus.

Mvh // Johan

johan
2026-05-16 13:39
2
#21

#19: Ska kolla om AI-filtret lyckats flagga dessa inlägg och om det isf hade hjälpt att direkt blocka inlägg som det identifierar som möjligt spam.

Detta förklarar ju även varför kostnaden för AI-filtret också var mer än dubbelt vad det brukar vara.

Mvh // Johan

Bo§e
2026-05-16 14:11
1
#22

#4: Jag gör inte anspråk på att vara särskilt sakkunnig i tekniken, men frågar mig hur det tekniskt går till när ett konto "avslutas"…?
Det kanske inte "utplånas", utan bara blir osynliggjort för användare, medan basdata lever kvar i ett djupare lager…?
Då skulle ju en hackare, i ett dystert scenario, kunna komma åt kontot, och återaktivera det…

Bara en lös fundering…..


"Don't Panic" (Douglas Adams)

[Vargnatt]
2026-05-16 14:11
1
#23

Hoppas ni kan lösa det på något vis Johan det har verkligen vart mycket av det men du brukar vara klurig och bra på teknik så hoppas du kommer på något så dom där åtminstone minskar 😎 sen tänker jag om det finns något mer vi vanliga medlemmar kan göra fast vi inte är admin på sajter spammet dyker upp anmäler ja men finns det något mer som skulle kunna hjälpa till ?

[Vargnatt]
2026-05-16 14:18
1
#24

#16: Jag var med om det där en medlem som avslutat sitt konto men jag tror personen var Medarbetare på sajten ska inte säga med 100% säkerhet men intresset fanns för ämnet och kunnig.

Det dök upp nya inlägg som jag följde in på sajten jag tänkte inte på schemalägg så jag trodde personen var tillbaka några ggr och snabbt avslutade kontot för det fanns klamrar men det lät lite konstigt och mina tankar gick hade något hänt.

Där hade personen använt schemalägg jag fick fundera lite innan det gick upp för mig att det var så det gått till och det förklarade saken men visst fick jag lite huvudbry där en stund 😀

[Vargnatt]
2026-05-16 15:44
2
#25

#22: Jag är inte heller kunnig tekniskt och har den enklaste teknik man kan tänka sig men det jag vet är att när ett konto avslutas på i fokus finns kommentarerna kvar i trådarna dom raderas inte medan dom tydligen gör på andra sociala medier men inte här.

Vi får innerligt hoppas att det inte är på det viset att hackare kan återaktivera konton det känns riktigt skrämmande med tanke på hur många som kommit och gått genom åren på i fokus och vad som i så fall skulle kunna hända med många avslutade konton.

johan
2026-05-16 16:10
1
#26

#22: När ett konto avslutas, så finns det ändå kvar, men markeras som borttaget. Alla inlägg finns kvar också. Användarnamnet försöker bytas ut till "[johan]" istället för "johan" och e-postadressen blir en hel slumpartat lång adress som blir garanterat unik.

I tekniska sammanhang brukar detta kallas för "soft deletes". Det är väldigt användbart just som i sammanhang för forum där inläggen är publika och behöver få leva vidare, men inlägg måste också ha en författare.

I andra system kan det vara användbart för spårbarhet, så att man i efterhand kan spåra vad som hänt, t ex vid bokföring, audits, brottsbevisning etc.

Mvh // Johan

Carmarino
2026-05-16 16:19
1
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#27

#26: De här två spamkontona har inga klamrar runt användarnamnet, utan det står bara "Kontot är avslutat" under namnet. (reddyBook04 hade inte spammat någon av mina sajter, så jag kan inte ta någon skärmdump, men såvitt jag minns såg det likadant ut på det kontot.)


¡ɹnʇɐuƃıs ɯos uǝp ɐɥ ɥɔo uǝʇxǝʇ ɹäɥ uǝp ɐɹǝıdoʞ ʇʇɐ ɹöɟ ɹɐlʞ åsʞɔo uɐʇn ʇɹɐɯs ɐɹɐq ǝʇuı np ɹä ɹäɥ ʇǝp ɐsä1 np uɐʞ

Fornöga
2026-05-17 10:47
0
#28

Lugnt hittills idag! Tillfällighet, eller har vidtagna åtgärder haft verkan?


"You can look back, but it's best not to stare." (Tom Petty)

  • Redigerat 2026-05-17 10:49 av Fornöga
Carmarino
2026-05-17 11:53
0
#29

#28: Det har börjat igen. 😒


¡ɹnʇɐuƃıs ɯos uǝp ɐɥ ɥɔo uǝʇxǝʇ ɹäɥ uǝp ɐɹǝıdoʞ ʇʇɐ ɹöɟ ɹɐlʞ åsʞɔo uɐʇn ʇɹɐɯs ɐɹɐq ǝʇuı np ɹä ɹäɥ ʇǝp ɐsä1 np uɐʞ

johan
2026-05-17 13:46
0
#30

#29: Har du exempel på konton?

Mvh // Johan

Carmarino
2026-05-17 15:30
0
#31

#30: Det verkar bara ha varit ett enda spaminlägg tack och lov. Ser inte kontonamnet, men det här är länken till där inlägget var. Gissar att du kan se det.

https://politik.ifokus.se/discussion/1642852/luneville-die-bequeme-und-naturliche-schlaflosung


¡ɹnʇɐuƃıs ɯos uǝp ɐɥ ɥɔo uǝʇxǝʇ ɹäɥ uǝp ɐɹǝıdoʞ ʇʇɐ ɹöɟ ɹɐlʞ åsʞɔo uɐʇn ʇɹɐɯs ɐɹɐq ǝʇuı np ɹä ɹäɥ ʇǝp ɐsä1 np uɐʞ

Politik iFokus är ett forum för diskussioner kring politik och samhällsfrågor.
johan
2026-05-17 18:25
2
#32

Nu ä'r det kontot också avstängt.

Mvh // Johan

Carmarino
2026-05-17 18:25
0
#33

#32: 👍


¡ɹnʇɐuƃıs ɯos uǝp ɐɥ ɥɔo uǝʇxǝʇ ɹäɥ uǝp ɐɹǝıdoʞ ʇʇɐ ɹöɟ ɹɐlʞ åsʞɔo uɐʇn ʇɹɐɯs ɐɹɐq ǝʇuı np ɹä ɹäɥ ʇǝp ɐsä1 np uɐʞ

Niklas
2026-05-22 10:38
5
#34

Undrar om det skulle göra någon skillnad om vi i anslutning till registreringsformuläret skrev en engelsk text och förklarade att iFokus har ett system som tar bort spam och spammande användare inom ett dygn och att det därmed är meningslöst att ägna sig åt sånt.


Vänliga hälsningar, Niklas

Sök information om Sveriges adelssläkter för din släktforskning

Condor
2026-05-22 11:06
2
#35

#34:

Jag tvivlar på att en spamrobot läser och förstår detta och säkert bryr dom sig inte.

Det finns sidor som skyddar sig effektivt mot spam genom att man måste betrakta bilder och sen t.ex. kryssa i alla bilder där det befinner sig bussar. Det klarar en spamrobot inte av. Det räcker om man vid varje ny registrering måste göra dessa kryss.

Pyttelite
2026-05-22 11:17
1
#36

#34: Det skadar ju inte iallafall och det verkar inte som att det är robotar som spammar så bildvarianten kommer nog inte att hjälpa.


Man motionerar inte för att bli yngre utan för att bli äldre.


Sindri
2026-05-22 15:17
1
#37

#35: Det där är det jag tror mest på.

johan
2026-05-22 15:24
5
#38

#35: Jo, det klarar dom av enkelt nu.

Hade vi varit kvar i 2020 hade det du säger stämt, men inte nu. Det är trivialt för en bot med ai att lösa dom.

Även captcha med konstiga vridna bokstäver klarar ai av bättre än dom flesta människor.

Sedan kan man diskutera om någon tycker det är värt att använda AI för att posta ai som bot på iFokus. Det är en annan, mer relevant fråga.

Synd att BankId kostar pengar per inloggning för den som driver tjänsten. Annars hade det varit bra med tanke på att nära på alla våra besökare sannolikt har det och det är ett otroligt bra bevis på att man är människa och det stoppar att samma individ kan skapa 10 konton.

Mvh // Johan

Fornöga
2026-05-22 15:32
1
#39

#38 Kanske det här kan visa sig bli billigt och bra?`🤔


"You can look back, but it's best not to stare." (Tom Petty)

Den 1 december 2026 lanseras Sverige-id. Det är en statlig e-legitimation på högsta säkerhetsnivå som också kommer att kunna användas inom EU. Både svenska medborgare och folkbokförda icke-svenska medborgare kan ansöka om Sverige-id.
Condor
2026-05-22 15:38
2
#40

#38:

Ok, nu bad jag min copilot om en lösning på problemet och den författade det här åt mig:

Jag tror många här underskattar hur kraftfulla dagens spam‑verktyg och AI‑modeller är. De gamla metoderna – bild‑CAPTCHA, vridna bokstäver, enkla frågor – fungerar tyvärr inte längre. Moderna bots löser dem snabbare och mer korrekt än människor. Därför hjälper det inte att lägga till fler bildtester vid registrering.

Det som däremot fungerar 2026 är helt andra typer av skydd. Här är tre åtgärder som skulle minska spammet på iFokus med 95–99 % utan att störa vanliga användare:

  1. Cloudflare Turnstile (osynlig CAPTCHA)
    Det här är den moderna ersättaren till CAPTCHA.
    Ingen bild, ingen text, inget klickande – användaren märker ingenting.

Turnstile analyserar:

webbläsarens beteende

fingeravtryck

interaktionsmönster

riskpoäng

Bots klarar inte av att efterlikna mänskligt beteende på det sättet.

Det är gratis och väldigt lätt att lägga in i registreringsformuläret.

  1. Honeypot‑fält i formulären
    Det här är en klassiker som fortfarande fungerar extremt bra.

Man lägger till ett dolt fält i formuläret som bara bots fyller i.
Människor ser det inte → lämnar det tomt.
Bots fyller i allt → blockeras direkt.

Det kostar noll och påverkar ingen användare.

  1. Blockera datacenter‑IP + rate‑limit
    De flesta spamkonton kommer från:

AWS

Azure

Google Cloud

OVH

DigitalOcean

Att begränsa eller blockera dessa IP‑intervall stoppar en stor del av skräpet direkt.
Kombinerat med t.ex. “max 1 inlägg per 10 sekunder per IP” blir det ännu svårare för mass‑spam.

Varför detta är bättre än bild‑CAPTCHA
Bild‑CAPTCHA stoppar inte dagens bots.
Men Turnstile + honeypot + IP‑begränsning stoppar både:

automatiserade bots

manuella spamfarmar

massregistreringar

…utan att göra det svårare för riktiga nya medlemmar.

Sammanfattning
Om iFokus inför:

Cloudflare Turnstile

Honeypot‑fält

Datacenter‑blockering + rate‑limit

…så försvinner nästan allt spam, och moderatorerna slipper släcka bränder hela dagarna.

Det här är lösningar som används av moderna forumplattformar idag och som faktiskt fungerar mot 2026 års spamverktyg.

Condor
2026-05-22 15:41
1
#41

Tillägg:

Jag tycker att Honeypot‑fält i formulären låter smart och enkelt.

Sindri
2026-05-22 17:01
2
#42

#40: Det där verkar ju spännande. Om det funkar vore det toppen.

Condor
2026-05-22 18:16
0
#43

#42:

Hoppas att det gör det. Då slipper vi spammet.

johan
2026-05-23 00:02
4
#44

#40: Ja, detta är mycket bättre för alla och mer fungerande.

Ett dolt fält är väldigt enkelt och smart.

Är fortfarande inte övertygad om att det faktiskt är scriptade bots som skriver dock. Jag har en känsla av att det är människor som manuellt postar skit.

Men jag vet inte säkert. Bara en magkänsla baserat på frekvens, tiden mellan inlägg, etc.

Mvh // Johan

Carmarino
2026-05-23 03:24
1
#45

#44: Om det hade gått att testa med ett dolt fält hade det varit bra. Då ser vi ju om det är människor eller bots som spammar.


¡ɹnʇɐuƃıs ɯos uǝp ɐɥ ɥɔo uǝʇxǝʇ ɹäɥ uǝp ɐɹǝıdoʞ ʇʇɐ ɹöɟ ɹɐlʞ åsʞɔo uɐʇn ʇɹɐɯs ɐɹɐq ǝʇuı np ɹä ɹäɥ ʇǝp ɐsä1 np uɐʞ

Condor
2026-05-23 11:07
1
#46

#44:

Med tanke på att nästan all reklam är på engelska och det görs reklam för saker som folk som bor i Sverige inte konsumerar, t.ex. bordells i Thailand, ser det snarare ut som robotar som sprider sitt skräp internationellt helt planlöst. En människa skulle inte slösa tid på meningslös reklam.

Men som Carmarino redan skrev, kan man ju testa ut att foga in ett sånt där dolt fält, så får vi se om reklamen minskar.

Pyttelite
2026-05-23 11:08
1
#47

#46: Det handlar nog mer om strategiska orsaker än att sprida information till iFokusläsare.


Man motionerar inte för att bli yngre utan för att bli äldre.


Niklas
2026-05-23 11:41
2
#48

#44: Jag tror också att det fortfarande är en hel del människor som registrerar konton. Vad tror du om min tanke att skriva en engelsk text ovanför registreringsfältet?


Vänliga hälsningar, Niklas

Sök information om Sveriges adelssläkter för din släktforskning

Condor
2026-05-23 12:21
1
#49

#48:

Man kan ju inte utesluta att det finns med människor som spammar. Men det ser ut som om majoriteten är robotar som spammar.

Jag har tittat lite på de borttagna spaminläggen på vår sajt och det var engelska, franska och holländska inlägg. Ett av dem var reklam för ett kasino i Frankrike. Jag kan inte föreställa mig att en människa tänker sig "nu ska jag locka svenskar på iFokus till kasinot i Frankrike" och slösar tid på det.

En av dem som spammade mest var "hellobooks". Jag googlade efter det och det är ett AI företag som erbjuder bokföring via AI. Dom använder sig säkert av AI´s för sitt spammande.

Det är spam som inte är målinriktat, utan en AI som genererar fram sajter helt planlöst. En människa skulle göra målinriktad reklam. Annars vore det slöseri på arbetstid och pengar.

Fornöga
2026-05-23 13:20
2
#50

Utan att göra anspråk på att ha rätt upplever jag att åtminstone 80% av spammen har indiska avsändare, även sådana som länkar till andra länder.


"You can look back, but it's best not to stare." (Tom Petty)

  • Redigerat 2026-05-23 13:21 av Fornöga
[Vargnatt]
2026-05-23 15:27
2
#51

Jag måste faktiskt instämma med Condor här det verkar väldigt långsökt att exempelvis casinon från Frankrike eller bordeller i Thailand skulle leta sig hit på i fokus och ja det kan absolut finnas levande människor bakom en del men en del av det här spammet är så avancerat både i text och språk så även med utländsk skrift som man inte alls känner till som jag tolkar som arabiska men det kan vara ett annat språk och text vad vet jag men det luktar ju AI lång väg eller hur 🤔

Jag hoppas att ni i fokus ledning kan komma fram till en bra lösning och det där med bank ID är en bra lösning men det kostar kan det vara en väg det som #39 Fornöga länkar till ?

Fornöga
2026-07-18 11:52
3
#52

Masspammandet verkar bara öka i omfattning, och det behövs radikala metoder för att få stopp på inkräktarna, det manuella bekämpandet är inte tillräckligt i längden.

Jag vill åter föra fram tanken att det inte skall gå att registrera medlemsskap och sedan direkt göra inlägg, vilket numera ofta är liktydigt med att skicka spam. Om man måste vänta ett dygn innan man som nyregistrerad kan göra inlägg kan förvisso vara hämmande för seriösa nykomlingar, men inte oöverstigligt- vill man vara med kan man nog vänta ett dygn. Mot spammare skulle det förmodligen bli ett effektivt medel: få av dem har knappast tålamod och resurser att vänta ett dygn med att få ut sina spam efter inregistreringen av medlemsskap.

Finns det brister i det resonemanget?


"You can look back, but it's best not to stare." (Tom Petty)

johan
2026-07-18 12:06
2
#53

Finns det brister i det resonemanget?

Främst bristen är att ett döende forum har dörrvakter och inträde och gör det ännu svårare.

Men när ration mellan medlemmar man vill ha och medlemmar man inte vill ha, börjar skeva så fruktansvärt, så blir det svårare att argumentera mot.

Jag har en ny version av iFokus i princip färdig, men drar mig så för att lägga ut den för jag vet att det alltid är strul inledningsvis.

Men vid det här laget kanske nästan allt övergående eventuellt strul, är mer positivt än fortsätta som det är med spam.

Mvh // Johan

OberonsMatte
2026-07-18 12:10
1
#54

Jag tycker att det framförallt behöver införas fler möjligheter att stoppa pågående mass-spammande. Ett automatiskt stopp redan vid 2 anmälda inlägg eller nåt sånt? Finns ju inga vanliga användare som brukar skriva fler än möjligtvis ett inlägg som det kan finnas anledning att anmäla.

Sajtvärd Katter iFokus

Fornöga
2026-07-18 12:10
1
#55

#53 Bara att hålla alla tummar som går för att en ny version kommer, och då får man ha tålamod med eventuellt uppstartsstrul. Bättre det än det tilltagande kaos som råder nu… 😟


"You can look back, but it's best not to stare." (Tom Petty)

johan
2026-07-18 12:11
2
#56

#54: DEt är bland annat sånt som jag gjort mer i nya versionen.

Mvh // Johan

johan
2026-07-18 12:14
4
#57

Det jag tror skulle vara en bra mellanväg, men som också har konsekvenser, är att första inlägget måste godkännas av värd eller Medarbetare. Det går att posta, men syns inte förrän det är godkänt.

Uppenbara nackdelen är givetvis att det gör det i princip omöjligt att få liv i inaktiva sajter där värdarna inte är närvarande.

Men framför allt tror jag på att låta AI-filtret, som faktiskt flaggar rätt inlägg, men inte alla inlägg, att få ta bort inlägg direkt och stänga av medlemmar om dom postar uteslutande spam-inlägg.

Mvh // Johan

Condor
2026-07-18 12:27
2
#58

#57:

I inlägg 44 tyckte du att det där med det dolda fältet vid registrering är en enkel och smart Idee.

Men du hade tvivel att det är robotar som spammar. Jag tvivlar inte att det är robotar. Varför inte göra ett försök med det dolda fältet? Sen ser vi ju om spammet minskar.

Condor
2026-07-18 12:42
2
#59

Jag har nog anmält ett tjugotals spaminlägg idag men spammet avtar inte. Det skrivs 10 ggr mer spaminlägg här än "vanliga" inlägg. Jag har känslan av att jag kan sitta här hela dagen och anmäla spaminlägg utan att de minskar. Jag har också annat att göra. Nu ger jag upp för idag.

Fornöga
2026-07-18 12:49
3
#60

#59 Kastar också in handduken för tillfället- teknisk knockout för spammarna…🤷‍♂️


"You can look back, but it's best not to stare." (Tom Petty)

Caeli
2026-07-18 12:56
2
#61

#59: #60: Finns helt klart trevligare saker att göra en ledig lördag mitt i sommaren. 😊

Condor
2026-07-18 13:03
3
#62

#60 + 61:

Ja och forumet är så trögt idag att man väntar i flera minuter att en tråd ska öppna sig. Det går knappast att anmäla inlägg längre. Ledningen har litat på oss allt för länge och inte gjort någonting. Spammarna har vunnit och iFokus är för tillfället obrukbart.

[Adak]
2026-07-18 14:23
3
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#63

Kära nån är det någon som försöker att medvetet sabotera forumen.

Sådana här intensiva attacker har jag nog aldrig någonsin stött på någonstans.

Det här behöver dom ansvariga rensa bort samt reda ut innan attackerna blir så pass intensiva och kraschar forumet.

Bo§e
2026-07-18 14:29
2
#64

Något hände här nyss. Hela forumet låg nere en bra stund, och jag fick därefter ett och samma PM i 7-faldig upplaga….

?


"Don't Panic" (Douglas Adams)

[Adak]
2026-07-18 15:38
4
#65

Jag har skickat ett mejl till i fokus ledningen om vad som pågår samt hänvisat till den här tråden om uppgivenhet från medlemmar.

Det är bara att invänta svar om det här kan lösas det känns som en viss otrygghet kan forum spammas intensivt kan lösen och privata profiler läcka ut det här måste dom se om samt göra säkert för alla användare.

Maria
2026-07-18 15:42
4
#66

#65 Ledningen är medveten om detta redan.

/Maria

[Adak]
2026-07-18 15:52
4
#67

#66: Bra då kan dom agera.

Maria
2026-07-18 16:24
3
#68

#67 Precis vad som pågår.
Vi värdar har fått information om det.

/Maria

johan
2026-07-18 17:39
3
#69

#58: Det är också något jag fixat i versionen jag inte driftsatt.

Mvh // Johan

Caeli
2026-07-19 19:33
2
#70

Bara en nyfiken undran. 🙂

Varför finns spammarna kvar i iFokus medlemsregister som vilka medlemmar som helst?

Rensas de bort efter viss tid eller finns de kvar för alltid?

I så fall måste det röra sig om tusentals konton.

johan
2026-07-19 22:26
2
#71

#70: Jag rensar bort ganska mycket. Men ja, det finns säkert mängder vars inlägg jag aldrig sett eller att dom varit så enstaka att jag inte orkat bry mig mer än att radera inlägget.

Mvh // Johan